Reklam

BAKAN KOCA: ZORUNLULUK YOKSA BİLE MASKE TAKIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske takma zorunluluğu kararı alınan illerde buna uyulmadığını ve bu şehirlerde vaka artışı gözlemlediklerini açıkladı.

BAKAN KOCA: ZORUNLULUK YOKSA BİLE MASKE TAKIN
17 Haziran 2020 - 21:48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlediği toplantıda Korona Virüs vaka sayılarını açıklarken, maske takma zorunluluğu kararı alınan şehirlerle ilgili de değerlendirmede bulunarak, maske takma zorunluluğu olmayan illerde dahi vatandaşların maske takması gerektiğini söyledi.

Bakan Koca, 45 şehirde maske takma zorunluluğu bulunduğunu ancak bu şehirlerde buna rağmen kurala uyulmadığını gözlemlediklerini belirterek,  "Şu dönemde maske zorunluluğu olmasına rağmen bunun sağlanmadığını görüyoruz. Bu illerde vaka sayılarının arttığını çok net görüyoruz. Maske, mesafe ve el hijyenine olabildiğince dikkat edilmesi gerekiyor. " dedi.

Maske yasağı bulunmayan illerde de vatandaşların maske takma başta olmak üzere sosyal mesafe ve el hijyenine çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kontrollü sosyal hayat dediğimiz normalleşme döneminin en önemli kontrol mekanizması 1.5 metreden aşağı olmayan mesafe, maske ve hijyen. Bu hayatın kontrollü olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Bu virüs insandan insana bulaşıyor. İl Hıfsızıhha kurulları salgının seyrine göre her türlü tedbiri alma noktasında yetkililer. Maske kullanımı ile ilgili 45 il de karar alındı. Benzer şekilde ilave olabilecek illerde olabilir. Bilim Kurulunun İstanbul, Ankara ve Bursa için tavsiyesi oldu. Şu dönemde maske zorunluluğu olmasına rağmen bunun sağlanmadığını görüyoruz. Bu illerde vaka sayılarının arttığını çok net görüyoruz. Maske, mesafe ve el hijyenine olabildiğince dikkat edilmesi gerekiyor." açıklaması yaptı.

Korona Virüs salgını ile ilgili normalleşme sürecinde vatandaşların tüm kural ve uyarılara dikkat etmesi gerektiğinin  altını çizen Koca, şuan için ise yeni sokağa çıkma yasağı gibi bir düşüncelerinin olmadığını dile getirdi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum