Reklam

Yatırımcıların gözü Kavak OSB'de 

SAMSUN HABER - Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Kavak Karma OSB'nin yatırımcılar için çekim merkezi olduğunu belirterek, "Kavak OSB’ye yatırım yapacak firmalara bedelsiz arsa tahsisi yapılmaktadır. Ayrıca OSB bölgesel teşvik uygulamasında 5. bölge avantajlarından yararlanmaktadır" dedi

Yatırımcıların gözü Kavak OSB'de 
18 Ocak 2021 - 14:51
SAMSUN HABER - Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Kavak Karma OSB ile ilgili bilgi verdi. Kavak OSB'de yatırım yapacak firmalara bedelsiz arsa tahsisi sağlandığını kaydeden Dağlı, yatırımcıların buraya ilgi gösterdiğini söyledi. 
BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ
Kavak Organize Sanayi Bölgesinin yatırımcıyı kendisine çeken pek çok avantajının olduğunu belirten Vali Dağlı, “Kavak OSB’ye yatırım yapacak firmalara bedelsiz arsa tahsisi yapılmaktadır. Ayrıca OSB bölgesel teşvik uygulamasında 5. bölge avantajlarından yararlanmaktadır. Yani buraya yatırım yapan firmalar KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz veya kâr payı desteği gibi birçok avantaja sahip bulunmaktadır. Ayrıca OSB’nin kara, deniz, hava ve demiryolu olmak üzere 4 ulaşım ağına yakın olması ve Samsun İl Merkezinden 20-25 dakika gibi kısa biz zamanda ulaşılması Kavak OSB’yi çok cazip hale getirmektedir. Yine Organize Sanayi Bölgemizde doğalgaz altyapı çalışmaları bitirilmiş olup, firmaların abonelik işlemleri için SAMGAZ tarafından talepler alınmaya başlanmıştır. Ayrıca bölge içerisindeki kurulu gücü 50 MVA olan trafo indirici merkezinden firmalara kesintisiz ve ucuz enerji temini sağlanmaktadır” dedi.
SAMSUN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK
Bölgede bugüne kadar toplam 40 firmaya 47 parsel tahsis edildiğini ve bu firmalardan 30 parselde 28 firmanın üretime geçtiğini ifade eden Dağlı, “12 parsel inşaat aşamasında, 5 parsel de proje aşamasındadır. Üretimde olan firmalardaki istihdam sayısı 676 olup, yapılan tahsislerin tümünde faaliyete geçildiğinde 3000’in üzerinde kişiye istihdam sağlanmış olacak. Kavak Organize Sanayi Bölgesinin, bölgede yatırım yapmayı planlayan orta ve büyük ölçekli sanayi tesislerine sağladığı avantajlar ile ihracatın artırılması ve ilave iş olanakları anlamında ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim” diye konuştu. 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum