Reklam

Vezirköprü'de ayçiçek üreticisi zor durumda

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Vezirköprü İlçesi'nde ayçiçeği üreticisinin destekleme yardımı alamadığını ve bu durumun Vezirköprü köylüsü üzerinde ciddi bir ekonomik baskı oluşturduğunu söyledi. 

Reklam
Vezirköprü'de ayçiçek üreticisi zor durumda
14 Şubat 2018 - 11:10

SAMSUN HABER - Vezirköprü İlçesi'nde ayçiçeği üreticisinin destekleme yardımı alamadığını ve üreticinin zor durumda olduğunu kaydeden CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Vezirköprü’de, 300 bin dönüm ekili arazi olduğunu ve buna göre toplamda yaklaşık 15 milyon liranın üzerinde desteklemenin, bu bölgeye aktarılması gerektiğini kaydetti. Akcagöz, "Mazot, gübre ve tarımsal alet edevat desteklemesi ile birlikte, ekilen ayçiçeği, buğday, arpa, fasulye ve nohut gibi ürünler için destekleme alınıyor ama Vezirköprü açısından bakıldığında, bölgeye en fazla gelir getiren tarım ürünü olan ayçiçeği desteklemeleri bu tarih itibariyle yatırılmış değil. Köylü zor durumda. Köylüyle birlikte Vezirköprü esnafı da zor durumda. Hesap edilen tabloya göre Vezirköprü üreticisinin, sadece ayçiçeğinden alacağı destekleme miktarı 6 milyon liranın üzerinde. Bölgeye baktığımızda, ayçiçeği tarımı açısından  Havza, Merzifon, Alaca, Turhal ve Zile’de destekleme ödemelerinin devam ettiği, Mecitözü’nde ise tamamen bittiği belirtiliyor. O halde, ‘Vezirköprü neden bu kadar sahipsiz bırakılıyor?' Diye sormak zorundayız” dedi. 
 VATANDAŞIN TAHAMMÜLÜ YOK
Üreticilerin, 12. ayın sonuna kadar İlçe tarım müdürlüklerine başvurduklarını ve diğer ilçelerle eş zamanlı olarak destekleme paralarını almaları gerektiğini ifade eden Tufan Akcagöz, “Vezirköprülü üreticilerle görüşüyoruz. Bu yıl, destekleme başvuru dosyalarının, her zamanki tarihte alınmadığını söylüyorlar. Dosyalar alınmadığı için süre uzadı ve bu iş mayıs ayına ve hatta sonraki aylara kaldı deniliyor. Bir ihmal mi var? Vezirköprü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü sessiz. İl müdürlüğü de bu konuda sessiz. Vatandaşın, bir hafta bile beklemeye tahammülü yokken, böyle bir belirsiz sürece doğru sürüklenmesi, kabul edilebilir bir durum değildir. Bu kenti yönetenler, çıkıp halkı teskin eden açıklamalar yapmalıdır. Açıklamalar, tatmin edici olmalıdır. Oy zamanı Vezirköprü halkını hatırlayanlar bilsinler ki, Vezirköprü halkı bugünleri unutmaz" diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum