Reklam

Uzaktan eğitimin süresi 31 Mayıs'a kadar uzatıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Korona virüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimin 31 Mayıs'a kadar devam edeceğini açıkladı

Uzaktan eğitimin süresi 31 Mayıs'a kadar uzatıldı
29 Nisan 2020 - 10:42

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Korona virüs ile ilgili alınan tedbirler konusunda önemli açıklamalar yaptı. Bakan Selçuk, 16 Mart'ta geçilen uzaktan eğitimin, bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ve  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde 31 Mayıs'a kadar devam etmesini kararlaştırdıklarını duyurdu.
UZAKTAN EĞİTİMİN SÜRESİ UZADI
Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, "Salgınla mücadele konusunda, hastalığın ortaya çıktığı ilk günden itibaren devlet olarak hızlı ve isabetli kararlar almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Milli  Eğitim Bakanlığı olarak, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve ilgili birimlerle gerekli değerlendirmeleri yapıp, gereken önlemleri ile birlikte almak kararlılığı içinde olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, Korona virüsle yapılan mücadele çerçevesinde alınan kararları sizinle paylaşıyoruz. Salgının başladığı tarihten itibaren hızlı bir şekilde uzaktan eğitime geçmenin faydalarını da yaşıyoruz. Koronavirüs Bilim Kurulu'nun verdiği tavsiyeler ve bizim de aldığımız karar doğrultusunda, 31 Mayıs'a kadar uzaktan eğitime devam etme kararı aldık. 16 Mart 2020 itibariyle ara verdiğimiz okullar ile uzaktan eğitim planımızı da hemen ardından plana koyduk. Bizim en temel amacımız öğrencilerin derslerinde soğumaması okuldan kopmaması. Sınavlara hazırlanan öğrenciler de bizim en hassas konumuz "dedi.
LGS'NİN TARİHİ HAFTA SONU BELLİ OLACAK
 LGS konusunun hafta başında kabine ile görüşüleceğini belirten Bakan Selçuk, "LGS'nin tarihi ile ilgili hafta sonu kabine toplantısı gerçekleştireceğiz. Pazartesi günü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili açıklama yapacak" diye konuştu. 
TÜM ÖĞRENCİLER SINIFLARINI GEÇECEK
Bu sene tüm öğrencilerin sınıflarını geçeceklerini kaydeden Bakan Selçuk, "Öğrencilerimiz not ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. Dolayısıyla şu anda ikinci dönemde bir not verilmesi söz konusu değil. 1. dönemin notları geçerli. Öğrencilerimiz sıkıntıya girmesinler, sınıf ortalaması kaç olursa olsun sınıf geçecekler" şeklinde konuştu. 
TELEAFİ EĞİTİMLER İÇİN 3 AŞAMAL IPROGRAM
Telafi eğitimler hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, "81 ilimizi milli eğitim müdürü ile telafi eğitimi konusunda da bir toplantımız olacak.  Telafi eğitiminin her yaş grubu için ve her bölge için ayrı ayrı özellikleri de dikkate alarak oluşturuldu. Hepimiz öğrencilerimizin gelecekteki öğrenmelerinin zeminini sağlamlaştırmak  ve çocuklarımızın okuldan uzaklaşması için çalışıyoruz.  Telafi eğitimi ile ilgili üç aşamalı program elimizde. EBA eğitimi de yüz yüze yapılacak telafi ettim bir bütündür " ifadelerini kullandı.
EBA'YA YOĞUN İLGİ
EBA ile ilgili son durumaları paylaşan Bakan Selçuk açıklamalarını şöyle sürdürdü: "11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerimizin EBA akademik destek platformuna yoğun talebi olduğunun farkındayız. EBA'ya son birkaç gün içinde kayıt olan ve kullanan 11. ve 12. sınıf öğrenci sayısının da 1 milyona yaklaştığını söyleyebilirim. 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren EBA canlı sınıf uygulamasında ilk 15 günde ders sayısı 650 bini aştı. Bu derslerin sadece 150 bini ilk hafta yapıldı. İkinci hafta ise bu ders sayısı 500 bin oldu. Bu derslerin yaklaşık 200 binini ise hafta sonu yaparak, yeni bir zaman boyutu da kazandırmış olduk."


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum