Reklam

Topaloğlu:  Yandaş sendikanın MEB'e müdahil olması kabul edilemez

SAMSUN HABER - Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, anaokullarında 4-6 yaş öğrencilerine Kur’an Kursu ve bu çocuklara din eğitimi verildiğini belirterek, "Cemaat, tarikat ve yandaş sendikanın MEB’e müdahil olması kabul edilemez" dedi

Reklam
 Topaloğlu:  Yandaş sendikanın MEB'e müdahil olması kabul edilemez
18 Ocak 2022 - 12:54
SAMSUN HABER - Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, anaokullarında 4-6 yaş öğrencilerine dini eğitim verilmesiyle ilgili açıklama yaptı. 


Topaoğlu, "Milli Eğitim Bakanlığını kimin yönettiği ve politikaların kimler tarafından belirlendiği noktasında ciddi kaygılar taşımaktayız. Çok büyük ihtimalle Eğitim Bir Sen’in talebi ile 7 yıl aradan sonra toplanan Milli Eğitim Şura’sında alınan bir karar ile anaokullarında 4-6 yaş öğrencilerine Kur’an Kursu ve bu çocuklara din eğitimi verilmesi karar altına alınmıştır. Bu karar hemen tüm il müftülükleri ve Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından hayata geçirilmekte ve protokoller imzalanmaktadır. Bu protokolün Samsun’da da yapılmış olduğunu görmekteyiz. Öncelikle şunu ifade etmek isteriz ki, anaokulu öğretmenlerimiz milli manevi ahlaki, insani ve kültürel değerleri öğrencilerine aktaracak yeterliliklere kesinlikle sahiplerdir. Bunun için il müftülüğünün sürece müdahil olmasına gerek yoktur. Bu konuda ısrarcı olunmasını iyi niyetle bağdaştırmamız söz konusu değildir. Bu dönemde okul idarelerinin seçmeli dersler noktasında öğrencilere zorunlu olarak din ağırlıklı derslerin seçtirilmesi için çaba sarf ettiklerini de ayrıca not etmekteyiz. Bazı okul yöneticileri her zaman olduğu gibi “kraldan çok kralcı” refleksler göstermekte, sınıf öğretmenlerinin bazı derslerin seçimi noktasında zorlamaktadırlar. İşte bu hususun ahlaki ve insani olmadığını da hatırlatmak isteriz. Biz bugüne kadar yapılan uygulamalardan “zorunlu olmaması, talep olması” vb söylemlerin ne anlam ifade ettiğini de bilmekteyiz. Bundan dolayı MEB’in yönetiminin bilimsel kriterler ışığında yönlendirilmesini Eğitim-Sen olarak talep etmekteyiz. Eğitim Sen Samsun Şubesi olarak eğitimin, siyasi iktidarın arka bahçesi haline getirecek her türlü müdahalenin karşısında duracağımızı belirtmek istiyoruz. Devletin kamusal eğitim sorumluluğunu özel okullara, bazı dernek, vakıf ve cemaat yapılarına teslim edemeyeceğini, eğitimin bilimsel laik ve demokratik yapısına her süreçte sahip çıkacağımız bir kez daha ifade ediyoruz. Okul yönetimlerinin ders seçimleriyle ilgili çalışmalarını yakından takip ediyoruz, ilgili yönetmeliğe uygun davranmayan yetkilileri uyarıyor, öğrenci ve velilerimizin haklarının her süreçte takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum