Reklam

Topaloğlu: Kamuda promosyonlar güncellenmelidir

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, "Samsun Valiliği’ni, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü’nü ve Samsun Üniversitesi Rektörlüğü’nün bankalar ile yaptıkları protokolleri ya iptal etmeleri ya da güncellemeleri için göreve davet ediyoruz" dedi

Reklam
Topaloğlu: Kamuda promosyonlar güncellenmelidir
05 Ağustos 2022 - 13:46
Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, kamu çalışanlarına verilen banka promosyonlarıyla ilgili açıklama yaptı. Topaloğlu, "Kamu çalışanlarının maaş ve ücretlerinin yatırıldığı bankalarla ile yapılan sözleşmeler gereğince 3-5 yıllık anlaşmalar ile çalışanlara ödenen promosyonlar güncellenmelidir. Bankalarla yapılan sözleşmeler ile maaş ve ücretlerin yatırıldığı bankalar kamu çalışanlarından elde ettikleri mevduatı kısa süreli de olsa faizsiz kullanmaktadırlar. Bu mevduatlar bankaların bilançolarında ciddi iyileşmeler sağlarken kamu çalışanlarını mağdur etmekte ve promosyon sözleşmelerinin işlem temelini ortadan kaldırmaktadır. Bizler biliyoruz ki bankaların kârlılığındaki artışın nedenlerinden biri de milyonlarca çalışan ve emeklinin maaşlarının bankalara yatıyor olmasıdır.
Özellikle son bir yıldır enflasyonda yaşanan hızlı yükselişler çalışanların alım gücünde ciddi düşüşler meydana getirmiştir. Bunula beraber 1-2 yıl öncesinde yani enflasyon rakamlarının 12-15 arasında olduğu dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri bugün geçerliliğini yitirmiştir. Çünkü geçmiş dönemlerde 4-6 bin lira civarında ödenen promosyonlar bugünün ihtiyaçlarına cevap vermemektedir. Bugünün enflasyon rakamları TÜİK rakamlarına göre bile % 80’i aşmış iken kamu çalışanlarının promosyonlarının da güncellenmesi kaçınılmaz hal almıştır. Yeni yapılan promosyon sözleşmelerinin 35-45 bin arasında yapılıyor olması güncellenme gerekliliğinin ispatıdır. Kısmen de olsa sabit enflasyon durumlarında yapılan promosyon sözleşmelerin yüksek enflasyon oranlarının yaşandığı bu günlerde karşılığı da geçerliği de kalmamıştır.Kendilerini kamu çalışanlarının temsilcileri olarak gören ve promosyonları imzalayan sendika ve konfederasyonlar her zamanki gibi çalışanların değil banka patronlarının ve sermayenin yanında yer almakta konu ile ilgili bir girişimde bulunmamaktadırlar. Biz kamu çalışanları hükümetin müteahhitlere olan borçlarında enflasyon farkını ödediğini biliyoruz. Sermayeyi korumak için atılan adımların kamu çalışanları için de geçerli olmasını istiyoruz. Aynı zamanda enflasyonist dönemlerde yapılan sözleşmelerin süresinin de en fazla 2 yıl ile sınırlandırılmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda Samsun Valiliği’ni, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü’nü ve Samsun Üniversitesi Rektörlüğü’nün bankalar ile yaptıkları protokolleri ya iptal etmeleri ya da güncellemeleri için göreve davet ediyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum