Reklam

Tarihi zirvede Suriye'nin geleceği belirlenecek!

Türkiye, Rusya ve İran liderleri bugün Soçi’de bir araya gelecek. Görüşmede, iki tarafa da baskı yapılarak iç savaşın sona erdirilmesi ve yeni bir anayasa yazılması sağlanmaya çalışılacak. Putin’in, üçlü zirve öncesi biraraya geldiği Esad’a kalması karşılığında seçim sistemi, anayasa değişikliği ve genel affın da içinde yer aldığı 9 maddelik bir teklif sunduğu, Esad’ın da kabul ettiği öğrenildi.

Tarihi zirvede Suriye'nin geleceği belirlenecek!
22 Kasım 2017 - 09:45

Astana barış sürecinin mimarları olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile İran Cumuhrubaşkanı Hasan Ruhani Rusya’nın Soçi şehrinde bugün bir araya gelerek, Suriye sorununun çözümü ve ülkede barışın sağlanmasıyla ilgili konuları inceleyecekler.

Suriye’de yaklaşık 7 yıldır süren iç savaşa siyasi çözüm bulmak için diplomatik süreç hızlanıyor. Cenevre görüşmelerinde şu ana kadar sonuç elde edilememesi, dikkatlerin Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleşecek Türkiye, Rusya ve İran zirvesine çevrilmesine sebep oldu. Üç lider arasında, Suriye konusunda bu düzeyde bir toplantı ilk kez yapılıyor. Bölgede kilit önem taşıyan üç güç Türkiye, Rusya ve İran toplanarak düşmanlığı nasıl sona erdirebileceklerini ve siyasi anlaşma sağlayabileceklerini görüşecek. Liderlerin görüşmesi öncesinde dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Rusya ve İran Genelkurmay Başkanları ile üçlü toplantıda bir araya geldi. Görüşmede tarafların Suriye’deki mevcut durumu ele aldığı duyuruldu.

ESAD’DAN TEKLİF PAKETİNE ONAY

Rusya’nın Karadeniz kıyılarında bugün yapılması beklenen liderler zirvesinde Suriye’nin son durumunu değerlendirecek. Bu zirvede hem rejim hem de muhaliflere baskı yapılarak iç savaşın sona erdirilmesi ve yeni bir anayasa yazılması sağlanmaya çalışılacak. Diplomatik kulislerde, bu muhtemelen Esad’ın iktidarını sürdürmesi anlamına gelecek. Bu kapsamda üçlü görüşme öncesi Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı özel uçağı ile görüşme öncesinde Soçi’ye davet etti. Görüşmede Rusya Esad’ın kalması karşılığında seçim sistemi, Anayasa değişikliği ve genel affın da içinde yer aldığı 9 maddelik bir teklif sunduğu ve Esad’ın da siyasi sürecin zeminin hazırlanması için kabul ettiği öğrenildi. Ankara, Moskova ve Tahran hattında üzerinde büyük ölçüde mutabakata varılan Suriye’nin 7 yıllık siyasi yol haritasının netleştirilmesi için taraflar 19 noktada uzlaşmaya vardı. Bakanlar ve askeri güvenlik bürokrasisi yetkililerin yaptığı üçlü görüşmelerde üzerinde anlaşma sağlanan 19 madde için yol haritası 15 Ocak tarihine kadar şekillendirilecek. Ancak henüz üzerinde anlaşma sağlanamayan iki konu ise liderlerin yapacağı görüşmede netleşecek.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum