Reklam

Samsunspor anıtının detayları ortaya çıkıyor

20 Ocak 1989’da yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Samsunspor futbol şehitleri için yapılacak olan anıtın detayları ortaya çıkıyor

 Samsunspor anıtının detayları ortaya çıkıyor
04 Şubat 2020 - 16:53

SAMSUN HABER - Samsunspor kafilesinin 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile deplasmanda oynayacağı Süper Lig karşılaşmasına giderken Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışması sonucu hayatını kaybeden ‘futbol şehitleri’ için yapılacak olan anıt, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından tasarlanıyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Güzel Sanatlar Fakültesi Kampüsünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu, Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Ali Tomak'tan Samsunspor Anıtı’nın tasarımıyla ilgili bilgi aldı.

TASARIMLARI İNCELEDİLER

Başkan Demir ve Rektör Bilgiç, Dekan Prof. Dr. Ali Tomak ve öğretim üyeleri eşliğinde fakülte bünyesindeki bölümleri ve atölyeleri yerinde gözlemlediler. Ziyaretin ilk durağı Görsel İletişim Tasarımı Bölümü olurken, burada Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Seylan, 20 Ocak 1989’da Samsunspor kafilesinin geçirdiği trafik kazasında hayatını yitiren Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomiç ile şoför Asım Özkan’ın anısını yaşatmak için tasarladıkları Samsunspor Anıtı’nın görsellerini Başkan Demir ve Rektör Bilgiç’le paylaştı. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Seylan, üzerinde çalıştıkları ve farklı tasarımlara sahip Samsunspor Anıtı’yla ilgili ayrıntıları konuklarına anlattı. Ardından içindeki materyaller ve fotoğraflarla GSF’nin geçmişini bugüne taşıyan müzeyi gezen Başkan Demir ve Rektör Bilgiç’e, Resim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Metin Eker GSF Müzesi’nin özelliklerini aktardı.

ATÖLYELER DE GEZİLDİ
Başkan Demir ve Rektör Bilgiç’in incelemeleri, sonrasında sıcak cam atölyesi ziyaretiyle devam etti. Atölyede açık alevde şekillendirme çalışmasını izleyen Başkan Demir ve Rektör Bilgiç, Seramik Cam Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tamer Aslan’dan atölyenin fiziki altyapısı ve donanımı hakkında bilgiler alırken camdan yapılmış eserleri de ilgiyle incelediler. Ziyarette Başkan Demir ve Rektör Bilgiç, sırasıyla heykel atölyesi ve endüstriyel tasarım atölyesini de gözlemleyerek yapılan çalışmalar ve ortaya konan eserlere tanıklık ederken öğrencilerce gerçekleştirilen projelere ilişkin bölüm başkanlarınca bilgilendirildiler.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum