Reklam

Samsunlu genç sanatçı  özel ödülün sahibi oldu

Samsunlu genç sanatçı Celil İnal, , “Harman” adını verdiği cam heykel eseriyle  Yeniköy Rotary Kulübü’nün “Her Eve Bir Sanat” sloganıyla her yıl düzenlendiği, Bazaart Projesi’nde Levent Sağol anısına özel ödüle layık görüldü

Samsunlu genç sanatçı  özel ödülün sahibi oldu
24 Mart 2021 - 11:34
SAMSUN HABER - Güzel sanatlar fakültelerinde öğrenim gören yetenekli ve genç sanat öğrencileri ile yeni mezunları sanatseverlerle buluşturarak eserlerini sergileme ve satma olanağı sağlamak amacıyla Yeniköy Rotary Kulübü tarafından her yıl düzenlenen, Bazaart Projesi’nin 2021 yılı ödülleri sahiplerini buldu. Yarışmaya Samsun’dan, “Harman” adını verdiği cam heykel eseri ile katılan Samsunlu genç sanatçı Celil İnal’da projeden ödülle dönmeyi başardı. Seçici Kurul, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Seramik Cam Bölümü mezunu Celil İnal’ın eserini, Levent Sağol anısına Özel Ödüle layık gördü. 

FARKLI PROJELERLE SANATSEVERLERLE BULUŞACAĞIM
Genç sanatçıları, sanatseverleri ve koleksiyonerleri bir araya getiren yarışmada eserinin ödül almasından dolayı oldukça mutlu olduğunu söyleyen 25 yaşındaki genç sanatçı Celil İnal, “Geçen yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi Seramik Cam Bölümü’nden mezun oldum. Şu anda Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Cam Atölyesi’nde usta öğretici olarak görev yapıyorum. Bu katıldığım ilk sanat yarışmasıydı. 50’in üzerinde eserin arasında ödül almam beni oldukça mutlu etti. Kalıpla cam şekillendirme ve alevde cam şekillendirme yöntemiyle yaptığım “Harman” adlı eserim, ‘öteki’ kavramının ortadan kaldırılmasını ifade ediyor. Günümüzde toplumlarda açılan bölünmeler ve melezleşmeler ile artık bizim gibi düşünen, bizimle aynı şeylere ilgi duyan insanlarla oturup vakit geçiriyoruz. Küreselleşen dünyanın her ne kadar kültürleri bir araya getirdiğine inansak da, nihayetinde diğer kültürlere saygı duymayı tam olarak maalesef başaramıyoruz. Eserim Harman’ı oluşturan farklı malzemeler de, çok sesliliğe ve çok kültürlülüğe tahammül edilemediği bir durumu ifade ederek, ‘öteki’ kavramının ortadan kaldırılmasını anlatıyor.  İnşallah bundan sonraki sanat yaşamımda farklı projelerle sanatseverlerle buluşacağım” dedi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum