Reklam

Samsun TÜBİTAK bölge finaline damga vurdu - samsun haber

SAMSUN HABER - Samsun, TÜBİTAK tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen yarışmanın bölge finalinde  37 ödülün 15’ini aldı

Samsun TÜBİTAK bölge finaline damga vurdu - samsun haber
21 Haziran 2021 - 12:46
SAMSUN HABER - TÜBİTAK tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ve ülke genelinde 12 bölgede gerçekleşen yarışmanın Samsun Bölge Finali bu yıl COVİD-19 salgını sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi. 10 alandan projelerin yer aldığı yarışmada bu yıl Türkiye finaline gönderilmek üzere 17 proje seçildi. Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat, Kastamonu, Sinop illerinden okulların katıldığı yarışmada bölge finaline 122 proje davet edildi.
SAMSUN'DAN 5 BİRİNCİLİK 
Bölge finaline 33 proje ile bölge sergisine katılan Samsun; 5 birincilik, 4 ikincilik, 6 üçüncülük alarak toplamda 37 ödülün 15’ini aldı. 10 alanın 9’unda ödül alan Samsun, bölge finallerinde en çok ödül alan il olarak yarışmaya damgasını vurdu.
FİNAL YARIŞMASINA HAZIRLANACAKLAR
İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, öğrencilerin büyük başarısından duyduğu mutluluğu şu cümlelerle dile getirdi: “ TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışmalarını öğrencilerimizin temel bilimlere ilgi duyması ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesi için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Çalışmalarımızda nicelikle birlikte niteliğe de önem veriyor, öğrenci ve öğretmenlerimizi nitelikli çalışmalar konusunda destekliyoruz. Sadece proje başvurusu sayısına ya da oranına değil bölge sergisine katılma, ödül alma oranlarına da odaklanıyoruz. Örneğin bu sene; bölgemizdeki başvuruların yüzde 40’ını yapan ilimizin bölge finallerine katılma oranı yüzde 27, bölge finallerinden ödül alma oranı ise yüzde 41. İlimiz nitelikli projelerdeki istikrarlı başarısını arttırarak devam ettirmektedir. İçinde bulunduğumuz zorlu süreçte büyük bir özveri ile yarışmaya katılım sağlayan, bölge finaline kalan ve derece alan tüm okullarımıza, öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimize teşekkür ediyor, Türkiye final yarışmasına katılacak okullarımıza başarılar diliyorum."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum