Reklam

Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun: Samsun'da mutant virüs sayısı fazla

Samsun dahil Karadeniz illerinde artan vaka oranları Karadeniz mutasyonunu gündeme getirdi. Samsun Tabipler Odası Başkanı Funda Furtun, Samsun’da saptanan mutant virüs sayısının oldukça fazla olduğunu söyledi

Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun: Samsun'da mutant virüs sayısı fazla
23 Şubat 2021 - 21:07 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 12:41
SAMSUN HABER - Karadeniz Bölgesi'nde Korona virüs vaka oranlarındaki artış devam ediyor. Özellikle Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’daki vaka artışları dikkat çekiyor. Samsun Tabipler Odası Başkanı Funda  Furtun, Samsun’da saptanan mutant virüs sayısının oldukça fazla olduğunu belirterek, virüsün bulaştırıcılığı daha fazla olduğunu söyledi.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI KÖYDE GEÇİRİYORLAR
Samsun Tabipler Odası Başkanı Funda Neslihan Furtun,  cumartesi pazar sokağa çıkma yasağını köylerinde geçirenler, köylerde daha iç içe geniş aile yemekleri gibi etkenler de vakaları artırdığını kaydetti.
SAMSUN'DA DURUM KORKUTUCU
Samsun'da durumun korkutucu olduğunu sözlerine ekleyen Furtun, "Mutant virüsü saptamak için ayrı PCR-test kiti kullanılır ve bu test kiti rutin tüm örnekler için çalışılmaz. Mutant virüs testi çalışılmasına şüphe edilen bir test sonucu olduğunda karar verilir. Biliyoruz ki Samsun’da saptanan mutant virüs sayısı oldukça fazla. Ve yine biliyoruz ki mutant virüsün hasta etme gücü aynı olsa bile bulaştırıcılığı daha fazla. Bunun da yansımasını sahada tüm ailenin, tüm apartmanın veya mahallenin topluca hastalanması şeklinde görüyoruz. Elbette “Mutant virüs nedeniyle Karadeniz’de vaka sayısı artmıştır” savı bir varsayımdır. Çünkü bunu söyleyebilecek veriye sahip değiliz. Mutant virüsü saptayan kitler tüm PCR laboratuvarlarında daha yaygın kullanılmalıdır” dedi.
KALABALIK AİLE TOPLANMALARI VAKA ORANLARINI ETKİLİYOR
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Uzun, bu bölge insanlarının İstanbul’a göç verdiği ve kapanmanın olduğu bu dönemde İstanbul’dan geriye göç almış bir bölge olduğunun altını çizdi ve vaka artış nedenlerinde bunu hesaba katmak gerektiğini söyledi. Ayrıca kapanmalarda köylere yapılan göç ve uzun kış aylarında kalabalık aile toplanmalarının da oldukça etkili olduğunu ekledi.
Kaynak: Hürriyet

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum