Reklam

Samsun İRAP ile afetlere karşı hazırlıklı olacak

SAMSUN HABER -  İl Afet Risk Azaltma Planı kapsamında Samsun pilot il olarak seçildi. Plan ile Samsun'un deprem, sel ve taşkın, heyelan, orman ve şehir yangınlarına karşı hazırlıklı olması amaçlanıyor

Samsun İRAP ile afetlere karşı hazırlıklı olacak
20 Ekim 2020 - 16:59

SAMSUN HABER -  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Samsun, Adana, Afyon, Rize, Tekirdağ ve Sivas'ta İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) programı başlattı. Samsun dahil 6 ilin pilot il seçildiği programın tanıtım ve hazırlık toplantısı Samsun Valisi Zülkif Dağlı'nın başkanlığında gerçekleştirildi.
RİSKLER AZALTILACAK
Program hakkında bilgi veren Samsun Valisi Zülkif Dağlı, "İRAP, afetlerin olası etkilerini en aza indirmek adına afetler meydana gelmeden hayata geçirilmesi gereken süreçleri ve sorumlulukları tanımlayan sürdürülebilir bir plandır. İlimizde paydaş kurum-kuruluşlarla yapılacak olan toplantılar ve çalıştaylar sonucu ilin genel durumu, ilin afet tehlike ve riskleri tespit edilecek olup, daha sonra bu tehlike ve risklerin azaltılması veya uyumlaştırılması üzerine kurum-kuruluşlarla hedef ve eylemler belirlenecektir. Afet riskinin azaltılması ve kentsel alanlarda dayanıklılığın sağlanması için yerel paydaşların planlama ve risk yönetimine katılımı önemli görülmektedir" dedi.
4 FARKLI AFET TÜRÜ ÜZERİNDE ÇALIŞILACAK
Vali Dağlı açıklamalarını şöyle sürdürdü: "İRAP kapsamında 4 farklı afet türü üzerinde çalışılması planlanmış olup; çalışılacak afet türleri deprem,  sel ve taşkın, heyelan, orman ve şehir yangınları olarak belirlenmiştir. İl Afet Risk Azaltma Planı ile şehirlerde güvenli bir yaşam, afetlerden dolayı oluşabilecek can ve mal kayıplarını azaltmak ve önlemek, afet risk azaltma bilinci oluşturmak, kaynakların etkili kullanımını sağlamak, paydaşlar arasında iş birliğini artırmak amaçlanmaktadır.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum