Reklam

Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç'tan önemli açıklama

SAMSUN HABER - Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç,  Samsun’daki vakaların yüzde 60 – 70’inin yakın akrabaların tedbirlere dikkat etmeden bir arada zaman geçirmesinden ortaya çıktığını belirterek, bayramda vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı

Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç'tan önemli açıklama
29 Temmuz 2020 - 14:33

SAMSUN HABER - Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Kurban Bayramı'nda Korona virüse karşı vatandaşları uyardı. Oruç, Samsun'da her 4 vakadan 3'ünün kalabalık gruplardan yayılan virüs yüzünden görüldüğünü söyledi.
SAMSUN'DA 4 VAKADAN 3'Ü CENAZE VE DÜĞÜNDE ÇIKIYOR
Samsun’da şimdiye kadar görülen her 4 koronavirüs vakasından 3’ünün düğün, cenaze, ev ziyareti gibi kalabalık grupların tedbirlere dikkat etmeden bir arada uzun süre zaman geçirmesi ve il dışından gelen misafir ve yakınların hastalığı il içinde bulaştırması yoluyla, özellikle aile içinde yayıldığını söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, tüm Samsunluları, hem il dışından gelen misafirleriyle hem de çevrelerinde yaşayan akraba ve yakınlarıyla ev ortamında ya da kapalı alanlarda bir araya geldiklerinde sosyal mesafe ve maske kullanımı kurallarına uygun olarak davranmaları, çok uzun süreli ziyaretler yapmamaları konusunda uyardı.
AKRABA ZİYARETLERİNE DİKKAT
Oruç, "Yakınımızdır, akrabamızdır, bir şey olmaz, zaten hep bir aradayız, virüs yakın akrabamdan mı geçecek, ailemle bayramlaşırken neden maske takayım, zaten birbirimizi özlemişiz şimdi sosyal mesafe mi olur düşüncesinin vaka sayısının artmasından başka bir sonucu olmayacak. Samsun’daki vakaların yüzde 60 – 70’inin yakın akrabaların tedbirlere dikkat etmeden bir arada zaman geçirmesinden ortaya çıkıyor.  Bu nedenle Kurban Bayramı'nda en çok dikkat edilmesi gereken nokta aile içinde virüsün yayılımının engellenmesi olduğunu" diye konuştu. 
PANDEMİ HENÜZ BİTMEDİ
Pandeminin henüz bitmediğini, bayramın koronavirüsle mücadelede kritik bir eşik olacağını hatırlatan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Kış aylarında artan vaka sayılarıyla karşılaşmamak için, şu an yapacaklarımızın büyük önemi olacak. Bunun içinde özellikle bu bayram mümkün olduğu kadar telefonla görüntülü olarak, yakın temas kurmadan bayramlaşmamız gerekiyor. Okulların sağlıklı bir şekilde açılması dâhil önümüzdeki aylarda hayatımızı etkileyecek bütün süreçleri bu kritik dönemlerdeki hareketlerimizin belirleyecek."
KORONADAN UZAK BAYRAM GEÇİRELİM
Bayramın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için Sağlık İl Müdürlüğü olarak sağlık tesislerinde gerekli tüm önlemleri aldıklarını, personel planlaması ve acil servis çalışma düzenlerini yeniden gözden geçirdiklerini ve bayrama hazır olduklarını söyleyen Oruç, Samsunluların bayramını da kutlayarak, “Koronayla mücadelede her zaman yanımızda olan vatandaşlarımızın ve fedakarca görev yapan tüm sağlık çalışanlarımızın Mübarek Kurban Bayramını kutluyor, aileleriyle ve sevdikleriyle, koronadan uzak, sağlıklı bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum