Reklam

samsun haber - Samsun tehlikenin üzerinde oturuyor

SAMSUN HABER - İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun'un da üzerinde bulunduğu KAF'ın dünyanın en tehlikeli diri faylarından biri olduğunu belirterek, Samsun Deprem Master Planının hazırlanması gerektiğini söyledi

 samsun haber - Samsun tehlikenin üzerinde oturuyor
14 Ağustos 2020 - 13:56

SAMSUN HABER - İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, 17 Ağustos 1999 depreminin 21. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı. Öncü, 17 Ağustos 1999 tarihinden bu yana , deprem güvenliği bakımından 1999 yılından çok da iyi durumda olunmadığını belirterek, Samsun'un da üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın (KAF) dünyanın en tehlikeli diri faylarından biri olduğunu ve  Samsun Deprem Master Planının hazırlanması gerektiğini kaydetti. 

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN ÜZERİNDEN 21 YIL GEÇTİ
17 Ağustos depreminin Türkiye tarihinin en acı depremlerden biri olduğunu ifade eden Öncü, "7.4 büyüklüğündeki Gölcük Merkezli depreminin üzerinden 21 yıl geçti. Resmi sonuçlara göre 18.873 insanımız yaşamını yitirdi,23.781 insanımız yaralandı,328.113 ev ve işyeri yıkıldı veya hasar gördü. Yapılarımızın yüzde 25'i, kullanılamaz hale geldi. yüzde 6’sı yerle bir oldu,yüzde 7’si ağır hasar,yüzde 12’si de orta derecede hasar gördü. Bir milyondan fazla insanımız evsiz kaldı.17 milyar dolardan fazla ekonomik kayıp ortaya çıktı.Marmara Bölgesi başta olmak üzere 16 milyon insanımız bu depremin sonuçlarını yakından hissetti. Edirne’den Ağrı’ya, Samsun’dan Antalya’ya kadar her aileye uzak veya yakın ölçüde dokundu."
SAMSUN RİSK ALTINDA 
Samsun'un da deprem gerçeği ile karşı karsıya olduğunu kaydeden Öncü, "Kuzey Anadolu Fay Hattı", dünyanın en tehlikeli diri faylarından biridir. Bingöl ilimizin Karlıova İlçesi'nden başlayıp Marmara Denizi'ne uzanan, oradan da Yunanistan'a geçen bir fay hattıdır.Ayrıca bu fay hattında oluşan her deprem başka bir depremi tetiklemektedir. Bu nedenle KuzeyAnadolu Fay Hattı (KAF) üzerinde sürekli olarak depremler olmaktadır.17 Ağustos 1999 Gölcük Merkezli Deprem ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremi yeni depremlerin habercisi olarak karşımızda durmaktadır. KAF’ın MarmaraDenizi içerisinde bulunan önemlice bir kısmı sürekli olarak enerji biriktirdiği için İstanbul başta olmak üzere Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa, Balıkesir gibi çevre iller sürekli olarak deprem tehlikesi altında bulunmaktadırlar. Bilindiği gibi KAF, Samsun İl Sınırlarımız içerisinde bulunan Ladik ve Vezirköprü İlçelerimizden geçmektedir. Bu nedenle bölgemiz ve kentimiz de ciddi deprem riski taşımaktadır. Fay Hattının geçtiği ve yakınındaki ilçeler birinci derece olmak üzere kent merkezimiz de ikinci ve üçüncü derecede deprem riski taşımaktadır. Bölgemiz ve kentimiz  ciddi deprem riski taşımaktadır. Bu nedenle Samsun deprem master planının hazırlanması gerekmektedir" diye konuştu. 

BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Bina deprem yönetmeliğinin çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Öncü, "Yeni yapılacak olan yapıların, Bina Deprem Yönetmeliği dikkate alınarak bilim, teknoloji ve mühendislik ilkeleri doğrultusunda yapılması can ve mal güvenliğinin sağlanması bakımından büyükbir önem taşımaktadır. Var olan yapı stokumuz güvenli olmaktan uzaktır. Üretilecek olan yapılarla ilgili olarak yer seçim kararlarından zemin- yapı ilişkisine, doğru bir tasarımdan, yapı üretim evrelerinin bilgiye dayalı bir anlayışla denetlenmesine kadar bütünlüklü bir yapı üretim sisteminin kurulmasına ihtiyaç var. 17 Ağustos 1999 Gölcük merkezli Depremden bugüne kadar geçen 21 yıl içinde zaman zaman doğru çalışmalar da yapılmıştır. Fakat yapılmış olan bu çalışmalar ya uygulama alanı bulmamış veya bir süre uygulanarak daha sonra ortadan kaldırılmıştır. Deprem yönetmeliğinin ve depreme dayanıklı yapı üretilmesinin ana unsuru inşaat mühendisleridir. Bu nedenle inşaat mühendislerinin iyi yetişmiş olmaları gerekir. Bu duruma rağmen Fiziki şartları yetersiz, öğretim kadroları son derece zayıf, laboratuvarı olmayan ve oldukça fazla kontenjana sahip okulların inşaat mühendisliği diploması veren okullara dönüşmüş olması kabul edilemez."


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum