Reklam

samsun haber - Samsun sahili çekirdek  kabuklarıyla kirletiliyor

SAMSUN HABER - Samsun'un sahil ve kumsalları, duyarsız vatandaşlar tarafından çekirdek kabukları ile doluyor. Karadeniz'in en güzel sahil şeridinden her gün yaklaşık 200 kiloya yakın çekirdek kabuğu temizleniyor

samsun haber - Samsun sahili çekirdek  kabuklarıyla kirletiliyor
04 Ağustos 2020 - 16:51

SAMSUN HABER - Karadeniz’in en güzel sahiline ve yürüyüş yoluna sahip Samsun’da bazı vatandaşlar tarafından yere atılan çekirdek kabukları çevre kirliliğine sebep oluyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, sahilden ve kumsaldan her gün yaklaşık 200 kiloya yakın çekirdek kabuğu temizlediklerini söyledi.
VATANDAŞLARI UYARDI
 Yaptıkları uyarılara rağmen bu tür davranışların önüne geçemediklerini belirten Güler, çevre temizliğine herkesin uyması gerektiğini belirterek, “Çevre kirliliği oluşturan her türlü unsura Kabahatler Kanunu'na göre kolluk kuvvetlerince işlem yapılıyor. Ancak yapılan onca denetime, uyarıya ve kesilen cezalara rağmen çekirdek kabuklarını yere atanların önüne geçemiyoruz. Sahilden ve kumsaldan her gün 200 kiloya yakın çekirdek kabuğu temizliyoruz. Vatandaşlarımızdan da çevre konusunda hassasiyet bekliyoruz" dedi.

ÇEKİRDEK KABUĞU DOĞAYLA BÜTÜNLEŞMİYOR

Çekirdeğin doğayla bütünleşmediğini belirten Güler, "Kumsala atılan çekirdek kabuğunu makine ile temizleyemiyoruz. Elle küçük elekler aracılığı ile temizleme yapabiliyoruz. Bu da oldukça zaman alıyor. Yeşil alanlara atılan çekirdek kabuklarını temizlemek ise oldukça güç. Çekirdeğin içeriğindeki tuz çimlere de zarar veriyor" diye konuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum