Reklam

Samsun Haber - İlkadım'da 'köy evi projesi' başlıyor

İlkadım Belediyesi, 'köy evi tip projesi' ile kırsal bölgelerde ev yaptırmak isteyen vatandaşlara ücretsiz proje imkanı sunuyor

Samsun Haber - İlkadım'da 'köy evi projesi' başlıyor
24 Aralık 2019 - 13:06 - Güncelleme: 24 Aralık 2019 - 15:47

SAMSUN HABER - İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş talimatıyla, Yapı Kontrol Müdürlüğü Plan Proje şefliği tarafından hayata geçirilen “Köy evi tip projesi” kırsal kesimde yeni yapı yaptıracak vatandaşlara ücretsiz proje imkanı sunuyor. Köy evi tip projesini Yapı Kontrol Müdürlüğü'nden temin eden vatandaşlar, kolayca yapı ruhsatı alma imkanı buluyor. 

BU PROJE İLE KAÇAK YAPILAR ÖNLENECEK

Konu ile ilgili bilgi veren Yapı Kontrol Müdürü Serdar Bektaş, "Halk arasında köylerin mahalleye dönüşümü olarak da bilinen 6360 sayılı kanunda yer alan 'İlçe belediyeleri yürürlükteki imar mevzuatı doğrultusunda yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapar veya yaptırır' Hükmüne istinaden Başkanımız Necattin Demirtaş’ın talimatı üzerine Plan Proje Müdürlüğümüzce mahalleye dönüşen köylerde kullanılmak üzere; mimari, betonarme, elektrik, mekanik tesisat projeleri güncel mevzuata ve yörenin mimarisine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu projeler yeni yapı ruhsatı talep eden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak verilmektedir. Kaçak olarak inşa edilen binalarda imara aykırılık cezaları, yıkım kararları, elektrik, su, doğalgaz aboneliklerinin yapılmaması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yapı Kontrol Müdürlüğümüzce vatandaşlarımızı ruhsatlı inşaat yapımına teşvik etmek, kaçak yapılaşmayı önlemek ve en önemlisi güvenli evlerde ikame ettirmek adına ruhsat işlemlerindeki bürokrasi en aza indirilmiştir" şeklinde konuştu.


 YENİ PROJELER İLKADIMLILARIN HİZMETİNDE

Yeni uygulamaya geçirilen proje ile kırsal bölgelerde yeni ev yaptırmak isteyen vatandaşların işlerini kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Yapı Kontrol Müdürlüğü ve Plan Proje Müdürlüğümüzce yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından ortaya çıkan köy evi projemizi halkımızla buluşturuyoruz. Projemiz belediyemiz tarafından uzman ekiplerce hazırlandığından yapı ruhsatı aşamasında da büyük kolaylıklar sağlamakta. Hem görsel olarak şık ve modern hem de teknik olarak kullanışlı olan projemizle vatandaşlarımız konforlu bir yaşama kavuşabilecekler. Teknik teferruatlarla uğraşma zahmetinden kurtularak yeni bir ev yaptırabilme imkanına kavuşacakları projemizin detaylarını öğrenebilmek için tüm halkımızı belediyemize bekliyoruz" şeklinde konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum