Reklam

samsun haber - İlkadım'da Çerkes Etnografya Müzesi açıldı

SAMSUN HABER - Samsun'da İlkadım Belediyesi ve Adige Kültür Derneği işbirliği ile 'Çerkes Etnografya Müzesi açıldı. Başkan Necattin Demirtaş, müzenin Çerkes'lere ve Samsunlulara hayırlı olmasını diledi

samsun haber - İlkadım'da Çerkes Etnografya Müzesi açıldı
15 Ağustos 2020 - 16:40

SAMSUN HABER -  İlkadım Belediyesi ve Adige Kültür Derneği işbirliği ile ' Çerkes Etnografya Müzesi' açıldı. Kılıçdede Mahallesi Nuri Cedit Sokak'ta hizmete giren müzenin açılışına İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,  İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez, Agide  Kültür Derneği üyesi İbrahim Dirican, Çerkez İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu  ve çok sayıda çerkes katıldı. 
KÜLTÜR ZENGİNLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ
İlkadım'da böyle bir müzeye hizmete sokmaktan mutluluk duyduklarını kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, müzenin Çerkes'lere ve Samsunlulara hayırlı olmasını diledi. Başkan Demirtaş, İlkadım'da kültür zenginliğine önem verdiklerini belirterek, ilçede tüm kesimler ve vatandaşlarla birlik, beraberlik ve dayanışma  içerisinde olduklarını söyledi. 
 ÇERKES KÜLTÜRÜ YAŞATILACAK
Adige Kültür Derneği Üyesi İbrahim Dirican ise müzenin Çerkes kültürünü yaşatmak adına çok önemli bir yapı olduğunu kaydetti. 

BU COĞRAFYAYI VATAN BİLDİK
Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Yılmaz Dönmez, "Anadolu topraklarına ayak bastığımız 1860 li yıllardan itibaren Türk milletinin acılarını kederlerini sevinçlerini yürekten ortak olduk. Ay Yıldızlı Bayrağı,  bu coğrafyayı vatan bildik. Biz onu bağrımıza onlar da bizi bağrına bastı. Biz bir yandan vatanımız ve özgürlüğümüz için savaşırken, bir taraftan da Karadeniz'in ve boğazların bekçiliğini yaptık. Emperyalist, Kafkasya'dan bu tarafa bir adım attırmadı. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kurtuluş Savaşı'ndan sonra göçmenleri değil, koruyucuları olduk" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Çerkes Etnografya Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum