Reklam

   Samsun Eczacılar Odası itiraz etti

 Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Samsun'da haksız fiyat artışı nedeniyle ceza alan iki eczanede, kendilerinin de inceleme yaptıkları  belirterek, "Buna göre reklam, haksız ticaret uygulaması, fahiş fiyat, fırsatçılık oluşmadığı açıkça görülmektedir.Bu bilgiler doğrultusunda itirazi işlem başlattık" dedi

   Samsun Eczacılar Odası itiraz etti
03 Nisan 2020 - 16:48

SAMSUN HABER - Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı’nın, Samsun'da fahiş fiyat uyguladıkları fırsatçılık yaptıkları gerekçesiyle para cezası verilen iki eczanede kendilerininde inceleme yaptığını ve fahiş fiyat, fırsatçılık oluşmadığı tespit ettiklerini söyledi. 

Karacan yaptığı açıklamada, "Adı geçen eczanelere gidilerek cezaya sebep olduğu belirtilen maskelerin alış faturaları, satış fişleri ve geçirilen denetimde tutulan tespit tutanağı incelenmiştir. Buna göre reklam, haksız ticaret uygulaması, fahiş fiyat, fırsatçılık oluşmadığı açıkça görülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda; Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü ile görüşülmüş, itirazi işlem başlatılmış, konu tüm bilgi ve belgeler ile Ticaret Bakanlığı’na da taşınmış, hukuki işlem başlatılmıştır. Yaşadığımız olağanüstü dönemde; maske, dezenfektan ve eldivenlerin tüketiminde oluşan yoğunluktan dolayı hammadde teminine bağlı olarak fiyatları artış göstermektedir. Buna bağlı olarak eczacılar da sattığı fiyata yerine ürün koyamamaktadır. Artan fiyatlardan dolayı eczacıların sorumlu olmadığının bilgisini daha önce siz değerli basın mensupları ile paylaşmıştık; şimdi tekrarlıyor, alış faturalarını ekte bilgilerinize sunuyoruz. Zorlu salgın dönemini yaşadığımız şu günlerde ülkemizdeki sağlık sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan eczanelere yönelik maske ve dezenfektan satışı ile ilgili haksız kesilen cezalara kesinlikle karşı çıkıyoruz. Maske ve dezenfektan ürünlerinin fiyatlarının bu süreçteki artış sebeplerinin eczaneler olmadığını her platformda dile getirdik ve getiriyoruz. Böylesi bir salgınla mücadelede özveriyle görevini yerine getiren biz eczacıların yüksek fiyatla maske satışı yaptığını söylemek abesle iştigaldir. Mesleğimizin gereği olduğu için dile getirmekten sakındığımız; 7 gün 24 saat görev başında olmamız, bulaş riskinde en yüksek gurupta olduğumuz halde mevcut düzenden çalışmaya devam etmemiz, insan sağlığını en ön planda tutma anlayışımızın yanında bu tür ithamlar bizleri derinden yaralamıştır."

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum