Samsun'da kadın kooperatiflerine hibe desteği

SAMSUN HABER - Samsun’da, Kooperatiflerin Destek Programı’ndan 4 kadın kooperatifinin projesi hibe desteği almaya hak kazandı.  Nisan ve mayıs aylarında 3 yeni kadın kooperatifinin daha kuruluşu tamamlandı

Samsun'da kadın kooperatiflerine hibe desteği
14 Haziran 2021 - 14:58
SAMSUN HABER - Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada Samsun’da, Kooperatiflerin Destek Programı’ndan 4 kadın kooperatifinin projesi hibe desteği almaya hak kazandı. 
4 PROJEYE 431 BİN 846 TL HİBE DESTEĞİ
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kadın girişimciliğinin en güzel örneğini teşkil eden ve kadınların sosyoekonomik olarak güçlenmesinde önemli bir rol oynayan kadın kooperatiflerinin, kadın istihdamının artmasında ve özellikle kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında etkili olduğunu belirten Vali Zülkif Dağlı, kadınların üretim süreçlerinin yılın tamamına yayılması ve ürettikleri ürünün piyasada hak ettiği değeri alması için kadın girişimcileri her zaman desteklediklerini ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Ticaret Bakanlığı’nın açmış olduğu Kooperatiflerin Destek Programı (KOOP-DES) kapsamında; 2020 yılında Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Vezirköprü Afitap Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olmak üzere 2 proje desteklenerek toplam 220 bin TL hibe sağlanmıştır. 2021 yılında ise İlk Kıvılcım 1919 Havza Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Yakakent Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Nerik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Yedi Desen Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olmak üzere 4 proje desteklenerek gerekli makine teçhizat alımı ve gündüz bakımevi kurmak amacıyla toplam 431 bin 846 TL hibe desteği sağlanmıştır.
Samsun’da 9 ilçede toplam 11 kadın kooperatifi bulunuyor. Samsunlu kadınlar, bu kooperatiflerin çatısı altında bir araya gelerek çalışma, üretme ve ekonomik gelir elde etme imkânını buluyor, aynı zamanda ilin tanıtımına ve ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum