Reklam

Samsun''da cecim kilimi 200 yıldır yaşatılıyor

SAMSUN HABER - Samsun’un Ayvacık İlçesi’nin en eski kültürlerinden biri olan Cecim kilimİ, gökkuşağı renkleriyle 200 yıllık bir tarihe ayna tutuyor

Samsun''da cecim kilimi 200 yıldır yaşatılıyor
22 Haziran 2020 - 13:50

SAMSUN HABER - Samsun’un doğa harikası ilçelerinden biri olan Ayvacık İlçesi, kültürel geçmişi ile de dikkat çekiyor. İlçede 200 yıllık geçmişe sahip olan cecim kilimi, günümüzde az sayıda kadın tarafından yapılsa da halen parlak ve canlı renkleriyle özellikle çeyiz sandıklarının vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor.
KADINLAR DOKUYOR
Çok eski bir kültüre sahip olan ve halen ilçede belirli bölgelerinde yapımı devam eden cecim kilimi oldukça meşakkatli bir yapıma sahip. Yer tezgahında elde dokunan cecim kilimi, yaklaşık 10 günde tamamlanıyor. Kadınlar tarafından yapılan cecim kilimleri keçi kılı yününden de dokunuyor. 
ÖZEL MOTİFLER
Eskiden evlerde yere halı olarak serilen cecim kilimi günümüzde ise genç kızların çeyizlerinde ve ev dekorasyon olarak kullanılıyor. Günümüzde usta sayısı gittikçe azalsa da ilçede geçtiğimiz yıllarda açılan kurslarla cecim kilimi ustaları yetiştirilmeye başlandı. Özel motifleriyle Ayvacık İlçesi’ne ait olan bu kültür yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması Samsun için ayrı bir öneme sahip.


YORUMLAR

  • 0 Yorum