Reklam

Samsun'da camiler 5 vakit cemaatine kavuştu

SAMSUN HABER - Samsun’da cemaat camilerde 5 vakit namaz kılmaya başladı. Ayrıca, dış mekanlarda kılınan cuma namazlarının ise havanın yağışlı ya da aşırı sıcak olması durumunda ilgili kurallara uyulmak kaydıyla cami içerisinde de kılına bilineceği duyuruldu

Samsun'da camiler 5 vakit cemaatine kavuştu
24 Haziran 2020 - 19:25

SAMSUN HABER - Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun cami ve mescitlerde ibadet edilmesine izin verilmesi ile şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında aynı aileden olan kişilerin maksimum yolcu kapasitesinden muaf tutulmasına ilişkin kararı yayınlandı. Buna göre, Samsun’da cemaat camilerde 5 vakit namaz kılmaya başladı. Ayrıca, dış mekanlarda kılınan cuma namazlarının ise havanın yağışlı ya da aşırı sıcak olması durumunda ilgili kurallara uyulmak kaydıyla cami içerisinde de kılına bilineceği duyuruldu.
YAĞIŞLI VE SICAK HAVADA İÇERİDE KILINACAK
Yayınlanan kararda şu ifadelere yer verildi: Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu’nca belirlenen ve Kurulumuzun 23/05/2020 tarih ve 55 karar nolu toplantısında alınan kararlarda da belirtilen cami ve ibadethanelerde alınacak önlemlere riayet edilmesi kaydıyla, 24.06.2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadet edilebilmesine, Kurulumuzun 23/05/2020 tarih ve 55 karar no.lu toplantısında alınan kararlarda yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde dış mekânlarda kılınabileceği belirtilen Cuma Namazlarının ise hava durumuna (yağışlı olması, aşırı sıcak vs.) bağlı olarak temizlik, maske ve mesafe başta olmak üzere ilgili kurallara uyulmak kaydıyla cami çerisinde de kılınabilmesine karar verildi.”

YAN YANA SEYAHAT SERBESTLİĞİ 
Karara göre eşler ve 20 yaş altı aynı soyadı taşıyan çocuklara yan yana seyahat izni çıktı. Alınan kararda konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu’nun yayınladığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde “32. karayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, denizyolu yolcu taşımacılığı ile ilgili alınması gereken önlemler” bölümünde “32.4. Yolculara Yönelik Alınması Gereken Önlemler” kısmındaki belirtilen “Eşler ve 20 yaş altı aynı soyadını taşıyan çocuklar yan yana seyahat edebilirler. Bir aile için satışı yapılmış yan yana oturulan koltukların ön ve arka sırasındaki koltuklarda, cam kenarına tekli oturma sağlanacak şekilde bilet satışı yapılır” ifadesindeki aynı aileden bireylerin yapacakları seyahatlerde sosyal mesafe kuralları gözetilmeden seyahat etmelerine izin verilmesine ek olarak, aynı aileden olan bireylerin yan yana oturmaları sebebi ile oluşacak maksimum yolcu sayısı aşımlarının da dikkate alınmaması ve uygulamanın bu yönde gerçekleştirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına karar verilmiştir.”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum