Reklam

Samsun'da 4 gıda firmasının ürünleri hileli çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığı hileli ürünlerin listesini çıkardı. Türkiye genelinde 1211 üründe hile çıktı. Samsun'da 4 firmanın 5 ürünü hileli çıktı.

Samsun'da 4 gıda firmasının ürünleri hileli çıktı
13 Ekim 2019 - 10:53

Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapılan ürünleri üreten firmaları yayımladı. Yayımlanan listede Samsun'da 4 firmanın ürünleri hileli çıktı.

Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir. 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,
-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,
-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve -Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

SAMSUN'DA HİLELİ ÜRÜN SATAN FİRMALAR 

1- Firma: Zaimoğlu Gıda Tar.Ür.İth.Mad.İnş.Paz.Nak. İmalat San ve Tic. Ltd.Şti. (İlkadım/ SAMSUN)
Ürün: Karadeniz İftar- Rafine Vinterize Yemeklik Ayçiçek Yağı Kusur: (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu (ayçiçek yağından başka tohum yağları tespiti)

2-  Firma: Zaimoğlu Gıda Tar.Ür.İth.Mad.İnş.Paz.Nak. İmalat San ve Tic. Ltd.Şti. (İlkadım/ SAMSUN)
Ürün: Doğukar Ayçiçek Yağı (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu  Kusur: (Ayçiçek yağından başka tohum yağları tespiti)

3- Firma: Akçaabat Köfte Salonu - Bülent YÜKSEL/ Samsun-Ankara Karayolu 60. Km. (Kavak/SAMSUN)
Ürün: Izgara Köfte  Kusur: Baş Eti Tespiti

4- Firma: Dö-Pi Gıda Lok. Kaft. Hiz. San.Tic. Ltd. Şti. (Beyaz Saray Lokantası) - Ebubekir DEMİR/ Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:5 (Bafra/SAMSUN)
Ürün:Kıymalı Pide Harcı  Kusur: Sindirim Sistemi Dokusu Tespiti

5- Firma: Yıldız Kardeşler Kasap ve Ocakbaşı Restoran - Fatih YILDIZ/ Kirazlıkçay Mahallesi Değirmenbaşı Caddesi No:77/A (Çarşamba/SAMSUN) Ürün: Köfte  Kusur: Kanatlı Eti Tespiti

KAYNAK: SAMSUNHABER.COM


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum