Reklam

Samsun'da  3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor 

SAMSUN HABER - Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği, 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projesi ile Samsun'da son 1 yılda kadının güçlenmesi alanında kamu kurumları ve belediyeler tarafından yapılan çalışmaların sayısı ve niteliğine dikkat çekmeyi amaçlıyor

Samsun'da  3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor 
10 Eylül 2021 - 12:07
SAMSUN HABER - Samsun'da kadınlarla ilgili yaptıkları projelerle dikkat çeken Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği, 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projesi'ne imza atıyor. Proje ile Samsun'da son 1 yılda kadının güçlenmesi alanında kamu kurumları ve belediyeler tarafından yapılan çalışmaların sayısı ve niteliğine dikkat çekmeyi amaçladıklarını kaydeden Dernek Başkan Yardımcısı Hicran Karadoğan Kınık, gönüllü başvurları beklediklerini söyledi.
SAMSUN CİNSİYET EŞİTLİ KARNESİNDE 25. SIRADA
Kınık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "AB Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemizde, örnek bir hak temelli izleme ve değerlendirme çalışması yaparak Samsun'da son 1 yılda kadının güçlenmesi alanında kamu kurumları ve belediyeler tarafından yapılan çalışmaların sayısı ve niteliğine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Samsun, TEPAV tarafından yapılan 81 İlde  Cinsiyet Eşitliği Karnesinde ise 25. sırada yer almıştır. Araştırmaya göre Samsun'da kadınların siyaset ve ekonomide temsil edinme oranı ülke ortalamanın çok altında yer almaktadır. Bu nedenle yerelde kadın erkek  eşitliğinin sağlanmasına yönelik plan ve politikaların oluşturma süreçlerinde kadınları " dahil etme ve dikkate alma" büyük önem arz etmektedir. Covid -19 Pandemi süreciyle birlikte kadına yönelik  çalışmaların mevcut durumu ve kurumlar tarafından kadınların güçlenmesi alanında yürütülen faaliyetlerin neler olduğu merak konusudur."

İLK FAALİYET UYGULAMAYA GEÇTİ
Proje kapsamında gönüllü aktivistler aradıklarını sözlerine ekleyen Kınık, "3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemiz  kapsamında,  gönüllü olarak seçilen üç aktivist kadın ile birlikte ilimizdeki kurumların son 1 yılda  kadın erkek  eşitliği ve kadının güçlenmesi alanına  yönelik hazırladıkları ve uyguladıkları plan, proje ve faaliyetleri araştırılarak  raporlanacaktır.  Karar vericilerle  yapılacak yüz yüze görüşmelerin yanı sıra kurumların web siteleri ve yayınlanan raporlardan da yararlanılarak elde edilen tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.  Sosyal medya  ve siz değerli basın mensupları aracılığı ile  yapılacak  bu bilgilendirmelerle birlikte  son bir yılda  Samsun'da , kadının güçlenmesi alanında ne kadar çalışma yapıldığı tespit edilecektir.   Ağustos – Kasım 2021 tarihleri arasında devam edecek olan 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemizin ilk faaliyetini uygulamaya geçirdik.  Bu kapsamında sahadaki izleme  ve değerlendirme çalışmasında aktif görev alacak;
  18-55 yaş arası kadın, eşitlik için sözü olan, ilimizde son 1 yılda kadınlara yönelik yapılan çalışmaları merak eden ve izleme çalışmasında yer alarak bu projenin yaygınlaştırılmasına katkı sunan kadınların gönüllü başvurularını bekliyoruz."

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum