Reklam

Samsun AmericanLIFE 'da çocuklar İngilizce'yi yaşayarak öğreniyor

Samsun AmericanLIFE Dil Okulu, eğitimde ‘Finlandiya modeliyle’ çocuklara yaşayarak ve eğlenerek öğrenme imkanı sunuyor. AmericanLIFE, yaptığı ilginç çalışmalarla Samsun’un en farklı dil okulu olarak adından söz ettiriyor

Samsun AmericanLIFE 'da çocuklar İngilizce'yi yaşayarak öğreniyor
30 Ağustos 2019 - 15:30

SAMSUN HABER - Uygulama eğitimleriyle dikkat çeken Samsun AmericanLIFE Dil Okulu, öğrencilerine bazen serada meyve toplayarak, bazen havuz başında dans gecesi düzenleyerek,  bazen kafe ortamında sohbet ettirerek bazen ise çadır hayatını yaşatarak, kitapsız deftersiz eğitim veriyor. 


ÇOCUKLARI ‘İĞNE DELİĞİ’NDEN GEÇİRDİLER
Öğrencileri sık sık değişik aktivitelerle buluşturan Samsun AmericanLIFE Dil Okulu bu kez de minik öğrencilerini İğne Deliği Gençlik Merkezi ve Toplum gönüllüleri Vakfı gençleri ile buluşturdu. Çeşitli drama etkinlikleri ve danslar ile başlayan gün, müzik atölyeleri ve açık alanda kitap okunarak devam etti. 


EĞİTİMDE FİNLANDİYA MODELİ
Çocukların sınıf ortamına sıkışıp kalmadan, yaparak, yaşayarak öğrendiklerini kaydeden AmericanLIFE Teenglish Koordinatörü Begüm Karahan, “Bizde müfredat ve ders kitapları eğitimin baş aktörleri olarak biliniyor. Eğitim kalitesindeki zayıflık genelde bu ikisinin suçu olarak görülüyor. Ama Finlandiya’da çok sade bir müfredat. Ortalıkta pek ders kitabı gözükmüyor. Yani Fin eğitim sisteminde ders kitapları bırakın aktör olmayı, figüran bile değil. Figüranların başrol oynadığı ülkemiz eğitim sisteminden gişe hasılatı beklemek bu yüzden bir hayal oluyor. Finlandiya’daki okullar öğrencilerin rahat edebileceği şekilde tasarlanıyor. Sınıflarda yaparak-yaşayarak öğrenme modeline uygun alanlar mevcut. Binaların fiziksel özellikleri öğrencilerin evdeymiş gibi rahat etmelerini sağlayacak şekilde düşünülüyor. Türkiye’de ise her şeye hazır olan öğrenciler yıllardır komutla rahatlıyor. ‘Beni rahatta dinleyin’ diye bağıran müdürün karşısında ne kadar rahat olunursa tabi. Öğrenmenin yeri okul olarak görülüyor. Bu yüzden Finlandiya’da akşamları çocuğunun proje ödevi için kartona boncuk dizen veli yok. Son olarak bizim sınıflarımızda eğer bütün öğrenciler yerlerinde oturuyor ve ses çıkmıyorsa, o sınıfın öğretmeni övgü alıyor. Ama Finlandiya’da durum tam tersi.  Eğer bir sınıftan hiç ses çıkmıyorsa, öğrenciler sıralarında oturuyor ve hiç kalkmıyorlarsa o öğretmen soruşturmaya alınıyor. Çünkü Fin eğitim sisteminde ders anlatan bir öğretmen yok. Hep birlikte etkinlik yapan sınıflar var. Bu yüzden Fin okullarındaki sınıflarda, ‘Ayakta gezinme evladım, otur yerine’  sözü pek duyulmuyor’’ dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum