Reklam

Rektör Bilgiç: "Üniversite-sanayi iş birliği için OMÜ-TTO ve Samsun Teknopark'ı güçlendireceğiz"

Ondokuz Mayıs Ünüversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, ''Üniversite-sanayi iş birliği için OMÜ-TTO ve Samsun Teknopark’ı güçlendireceğiz'' dedi.

Rektör Bilgiç: "Üniversite-sanayi iş birliği için OMÜ-TTO ve Samsun Teknopark'ı güçlendireceğiz"
21 Kasım 2019 - 10:20

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, Samsun Teknopark ve OMÜ Teknoloji ve Transfer Ofisi hakkında açıklamalarda bulundu. Samsun Teknopark ve OMÜ Teknoloji ve Transfer Ofisi'nde başarılı bir ekibin görev yaptığını belirten Rektör Bilgiç, ''Samsun Teknopark ve OMÜ Teknoloji ve Transfer Ofisi’nin yeniden yapılandırılarak aktif hâle getirildiğini belirten Rektör Sait Bilgiç “Bunun neticelerini de görmeye başladık. Dün Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın elinden genç teknoparklar içinde Türkiye birinciliği ödülünü aldık. Bu alanda çalışmalarımız hızla devam edecek. Ayrıca OMÜ-TTO’yu şirketleştirdik. Bundan sonra üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmek adına hem OMÜ-TTO’yu hem de Samsun Teknopark’ın faaliyetlerini daha da güçlendireceğiz. Teknoparkımız bugün itibariyle yüzde 90 doluluk oranına ulaştı bile.” diye konuştu.

Ekonominin güçlenmesi için üretimin kaçınılmaz olduğunu da vurgulayan Rektör Bilgiç, patentlerin ticari ürüne dönüşmesi için akademisyenlere destek verdiklerinin altını çizdi. Prof. Dr. Bilgiç, 2016 yılında 1 olan patent sayısının, 2018 yılında 23 ve 2019 yılında 19’a ulaştığını; 2018 yılında 1 olan uluslararası buluş sayının ise 5’e yükseldiğini kaydetti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum