Reklam

Özdağ: Samsun'da kıyılar katledildi

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun'da sahilde kıyı katliamı yapıldığını belirterek, kimsenin artık bu konuya çözüm üretemediğini kaydetti

Özdağ: Samsun'da kıyılar katledildi
27 Mayıs 2019 - 13:59 - Güncelleme: 27 Mayıs 2019 - 15:47

SAMSUN HABER - Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun sahilinin kıyı rejiminin bozulduğunu ve bu duruma kimsenin çözüm üretmediğini söyledi. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada durumun çok vahim olduğunu ifade eden Özdağ, "Atakum İlçesi Çatalçam sahilinde ekolojik yıkım yaşanıyor. 20 yıllık rant, beton, asfalt belediyeciliği ile Atakum Sahillerinin kıyı rejimini bozdular, artık çözüm üretemiyorlar" dedi.

ORGANİZMALAR ÇÜRÜYOR
Dereköy Balıkçı Barınağı'nın yapımından sonra Samsun kent merkezine doğru kıyı erozyonu başladığını kaydeden Özdağ, "Dereköy Balıkçı Barınağı 2006 yılında yapımı tamamlandı.
Bu tarihten sonra deniz akıntı yönünde, Dereköy'den doğuya Samsun kent merkezine doğru kıyı erozyonu başladı. Kıyı erozyonu başlayınca ilk olarak kıyı şeridine kaya parçalarından set yapılmaya başlandı. Daha sonra deniz içerisine mahmuzlar yaptıktan sonra kıyıdaki taş bloklar kaldırıldı. Çünkü mahmuzlarla dalga hareketi ve dolayısıyla kıyı erozyonunu zayıflatmıştı. Bu mahmuzlar nedeniyle deniz akıntısı duruldu, sirkülasyon zayıflığından mahmuz içlerinde göllenme ve ötrofikasyon başladı. Ötrofikasyon, göl gibi herhangi bir büyük su ekosisteminde, başta karalardan gelenler olmak üzere, çeşitli nedenlerle besin maddelerinin büyük oranda artması sonucu, plankton ve alg varlığının aşırı şekilde çoğalmasıdır.Durgun suyun özellikleri olan alg ve yosun birikmesi, organizmanın çürümesi gerçekleşti ve koku rahatsız edici boyutlara ulaştı. Kıyı rejimi bozuldu bir kere. Artık çözüm üretemiyorlar" diye konuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum