Reklam

Nafakada emsal karar

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, Yüksek Mahkeme’ye konu olan bir boşanma davasında yaygın görülenin aksine 'süresiz nafaka verilmeyeceğine' hükmederek bir ilke imza attı

Nafakada emsal karar
14 Haziran 2019 - 11:12

Nafaka ile ilgili bir ilke imza atan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, Yüksek Mahkeme’ye konu olan bir boşanma davasında 'süresiz nafaka verilmeyeceğine' hükmetti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, kararında tarafların yaşları ve evlilik süresinin kısa sürmesini gerekçe olarak gösterdi.

İstinaf mahkemesine konu olan dava dosyasına göre, tekstil işçisi M.E. 2013 yılında İ.E. ile evlendi. M.E’nin devamlı çocuk sahibi olma talepleri, koca İ.E tarafından sürekli ertelendi. Koca, öncelikli hedeflerinin ev satın alma gerekçesini öne sürdü. M.E, 1 Temmuz 2015 günü işten eve geldiğinde evdeki bütün eşyalarının alındığını gördü.

PARALARI ALIP ORTADAN KAYBOLDU
Evdeki eşyaların akıbetini anlamaya çalışan kadın bu esnada kocası İ.E’nin yazdığı notu gördü. Notta: “Borcum vardı haciz memurları geldi aldı eşyaları. Ben de terk ettim buraları, sen de annenin evine git. Benden sana hiçbir fayda gelmez. Dilekçeni ver.” yazan koca İ.E, karısı M.E’nin kendi başının çaresine bakmasını söyleyerek ortadan kayboldu. Olayın şokunu atlatamayan İ.E. bir süre sonra araştırma yaparak eşinin çalıştığı işyerinden ayrıldıktan sonra aynı gün evde bulunan tüm eşyaları, düğünde takılan ziynet eşyalarını ve evi satın almak için bankada biriktirdikleri 25 bin TL’yi alarak sevgilisi Ş.E. ile ortadan kaybolduğunu öğrendi. Bununla birlikte genç kadın kocası, M.E’nin evlerine ait olan elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini de aynı gün kapatıp, ev sahibinden de depozitoyu aldığını öğrendi. Bakırköy 1. Aile Mahkemesi’ne başvuruda bulunan genç kadın, kocasından maddi ve manevi tazminat ile ziynet eşyalarının kendisine ödenmesini talep etti.

2 YIL EVLİLİĞE 2 YIL NAFAKA
Mahkemede yapılan inceleme sonucunda davalı koca İ.E’nin sevgilisinden bir çocuk sahibi olduğu tespit edildi. Çiftin boşanmasına karar veren mahkeme, dava tarihinden itibaren olmak kaydıyla 350 TL nafaka ile 20 bin TL maddi, 20 bin TL manevi tazminat, ziynet eşyaları için de 31 bin TL ödeme yapmasına hükmetti. Kadının boşanma yüzünden yoksulluğa düşeceği sabit olduğuna vurgu çekilen kararda; “TMK 169. maddeye dayanarak fiili evlilik süresinin az olduğu gözetildiğinde yoksulluk nafakasının süresiz olarak hüküm altına alınması doğru bulunmamıştır. Bunun yanında kadın yararına aylık 350 TL’den 2 yıllık toplam 8 bin 400 TL toplu yoksulluk nafakasının erkekten tahsili ile kadına verilmesine karar vermek gerekmiştir” denildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum