Reklam

MHP seçim raporunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak

SAMSUN HABER - MHP tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak olan raporda seçim barajının yüzde 5 olması, ittifak içi baraj uygulaması ve daraltılmış bölge sisteminin uygulanmasına itiraz maddesi yer aldı

MHP seçim raporunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak
18 Haziran 2021 - 10:06
SAMSUN HABER - MHP Genel Merkezi, AK Parti'nin seçim barajı, seçim bölgeleri, partilerin seçimlere katılma şartlarını da içeren çalışmasına ilişkin rapor hazırladı. Yapılan değerlendirme, AK Parti'ye gönderildi.AK Parti kurmayları, MHP'nin öneri ve itirazlarını art arda yaptıkları toplantıda değerlendirdiler. Buradan çıkan sonuç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra MHP ile ortak çalışma başlatılacak.
BARAJ YÜZDE 5 OLMALI
Hürriyet'in haberine göre MHP, ittifak ortağının yüzde 5 ve yüzde 7 olarak iki seçenekli hazırladığı Türkiye barajının yüzde 5 olarak uygulanmasını istedi, ittifak yapan partilere ittifak içi baraj uygulanması önerisinde de bulundu. Buna göre barajı aşamayan partilerin oyları ittifaka katılamayacak.
LİDERLER BELİRLEYİCİ OLACAKAK
 Parti'nin önerisinde ittifak içi baraj bulunmuyor. Partinin önerisi, mevcuttan farklı olarak her partinin oyunun ayrı ayrı hesaplanması ve onların toplamının ittifak oyu olarak yazılmasını kapsıyor. Bu konuda liderler belirleyici olacak.
SEÇİME GİRECEK PARTİLER
MHP ayrıca, siyasi partilerin seçime girme şartı olarak Meclis grubunun bulunmasının şartlar arasından çıkarılmasına destek verdi. Partilerin seçime katılabilmeleri için, Türkiye genelinde yüzde 50 oranında teşkilatlanmış olmaları ve seçimlerden altı ay önce tamamlanması şartı bulunacak.
DARALTILMIŞ BÖLGE SİSTEMİNE İTİRAZ
MHP, AK Parti'ye gönderdiği çalışmada, seçim bölgelerinin sayılarının arttırılarak, daraltılmış bölge sisteminin uygulanmasına da itiraz etti. Yıl sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması ve Anayasa'nın 'seçime bir yıl kala yapılan yasal düzenlemeler, ilk seçimde uygulanmaz' hükmüne takılmaması planlanıyor.
Kaynak: Haberler.com
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum