Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Küba Tatiline Çıkacaklara Faydalı Gezi Yorumları

Meksika Körfezi’nin girişinde yer alan Küba, Karayipler’in en büyük ada ülkesi unvanına sahiptir. Ülkenin kurulu olduğu kara parçası, aynı zamanda dünyanın en büyük 13. adası olarak nitelendirilmektedir.

Küba Tatiline Çıkacaklara Faydalı Gezi Yorumları
27 Aralık 2022 - 14:43
Reklam
Reklam
Reklam

Ülkede, yerli Kübalılara ek olarak kökenleri İspanya’ya, Çin’e ve Afrika’ya dayanan birçok topluluk bir arada yaşamaktadır. Popülaritesi oldukça yüksek olan ülke tatil destinasyonları arasında en fazla tercih edilen yerlerden biridir. Aynı zamanda dünya üzerinde en çok merak edilen ülke olma özelliğine sahip Küba’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz. Küba gezi yorumları ve gezi notlarını öğrenmeden yolculuğa hazırlanmayın!

Küba’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Küba tropikal iklim etkisinde bir ülke olduğu için genelde çok sıcak hava hâkim. Bu sebeple yanınıza ince ve rahat elbiseler seçmelisiniz. Güneşten korunmak için güneş kreminizi, şapkanızı ve güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı da unutmayın.

Ülkeyi keşfederken bol bol yürüyeceğiniz için kesinlikle rahat ve sandalet tarzı ayakkabıları yanınızda götürün. Ayrıca sahilleri ile ünlü ülkede plaj keyfi yapmadan dönmeyeceğiniz için deniz kıyafetlerinizi de yanınıza alın. Çünkü ülkede plaj kıyafetleri oldukça pahalı.

Küba yeşilliklerin içindeki konumu ve köy hayatı tarzı yaşantısı ile ön plana çıkan bir ülkedir. Hal böyle olunca sivrisinek ve haşeratlarla karşılaşmanız da büyük olasılıklardan. Bu sebeple sivrisinek koruyucuları ile sivrisinek ve böcek sokmalarına karşın kremleri yanınıza almanız yararınıza olacaktır.

Ülke geziniz yağmurların çok olduğu döneme denk geliyorsa yanınızda yağmurluğunuzun bulunması avantaj olacaktır.

Küba Gezi Yapmadan Önce Ülke Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küba gezisine çıkmadan bazı bilgileri önden bilmeniz ziyaret esnasında karşılaşacağınız olası sorunların önüne geçerek tatilinizi sorunsuz yapmanız sağlayacaktır. Küba hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler ise şöyledir;

● Küba ambargonun etkisinde olan bir ülke olduğu için insanlar kendi besinlerini kendileri üretmekte. Küba’daki her evi köy evi gibi düşünebilirsiniz. Köy evlerinin olmazsa olmazları arasında da elbette haşereler gelmekte. Bu sebeple konaklama yapacağınız yerler lüks oteller olmayacaksa bu sorunlarla karşılamamak için önden önleminizi alabilirsiniz. Gerekli ilaçları temin ederek gönül rahatlığı ile kalabilirsiniz.

● Küba’da casalarda konaklama yapacak kişilere çarşaf ve havlu gibi ihtiyaçlar ev sahibi tarafından temin edilmekte. Titizlik takıntınız varsa bu durumu yaşamamak için kişisel eşyalarınızı gitmeden temin etmenizi öneririz.

● Küba’da İngilizce bilmeniz iletişiminizi oldukça kolaylaştıracaktır. İspanyolca da çok kullanılan bir dildir. Ama ülkenin halkı çok yardımsever ve konuşkan olduğu için sizinle işaret diliyle dahi anlaşabilmekte.

● Konaklamak için tercih edeceğiniz casaların hepsinde sabun, şampuan ve tuvalet kâğıdı gibi banyo malzemeleri mevcut olmamakta. Bu sebeple bu detayları yerleşmeden önce konuşmanızda fayda var.

● Küba’da konaklayacağınız çoğu odada perde bulunmakta. Ancak perde arkasında cam yerine duvar çıkacak olması sizi şaşırtmasın. Özellikle klostrofobiniz varsa bunu önceden belirtin. Çünkü bu odalarda havalandırma klima veya havalandırma aletleriyle yapılmakta.

● Şehir içinde yapacağınız gezi turlarını, at gezilerini ve özel puro alışverişi gibi aktivitelerinizi casada kalıyorsanız ev sahipleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda taksinizi de casa sahipleriyle ayarlayabilirsiniz.

Küba’da Para Birimi ve Harcama

Küba’da dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri para birimleridir. Küba para birimi ikiye ayrılmakta. Ülkede turistler için ayrı yerli halk için ise ayrı para birimi kullanılmakta. Turistlerin kullanması gereken para birimi CUC’dur. Ülkenin her şehrinde kolaylıkla ATM bulabilirsiniz fakat ATM’lerden yüksek miktarda komisyon kesintisi olduğunu unutmayın.

  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum