Reklam

 Karaaslan: Enerjide tasarruf geleceğe yatırımdır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, "Enerjide tasarruf, hem aile bütçesi hem de ülke ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Enerjide tasarruf, bugüne olduğu gibi geleceğe yatırımdır" dedi

 Karaaslan: Enerjide tasarruf geleceğe yatırımdır
06 Ocak 2020 - 11:26

SAMSUN HABER - AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATILDI
Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Tüm dünyada hızlı nüfus artışına bağlı olarak, günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri haline gelen enerjinin tüketimi de artmaktadır. Enerjinin bilinçli kullanımı, tasarrufun toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi ve alışkanlık haline gelmesiyle mümkündür. Enerjide dışa bağımlılığın neden olduğu riskler göz önünde bulundurulduğunda tasarruf, hem aile bütçesi hem de ülke ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Enerjide tasarruf, bugüne olduğu gibi geleceğe yatırımdır.Enerji günümüzde ülkelerin en çok önem verdiği konuların başında gelmektedir. Ülkeler bu alanda kendi stratejilerini geliştirmekte, ülkeler arasında enerji işbirlikleri ve anlaşmaları yapılmaktadır. Enerjiyi yönetenin, dünyayı yöneteceği bir döneme girdik. Türkiye de bu bağlamda özellikle son dönemde enerjisini büyük ölçüde bu alana aktarmış, devrim niteliğinde adımlar ile bir dönüşüme imza atmıştır."

MİLYONLARCA LİRALIK TASARRUF SAĞLANDI
AK Parti ile enerji konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını kaydeden Karaaslan, "Çevreye uyumlu ve iklime duyarlı enerjinin üretimi, yerli ve yenilenebilir kaynakların teşviki noktasında AK Parti hükümetlerimiz döneminde geçmişle kıyaslanamayacak gelişmeler yaşanmıştır. 2007 yılında yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu ile enerji kaynaklarının verimli kullanımını teşvik eden düzenlemeleri hayata geçirdik. Türkiye’nin ilk enerji verimliliği eylem planı olan 2017-2023 Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile yeni bir dönem başladı. Eylem Planı’ndaki 55 adet eylemin hayata geçirilmesi ile 2023 yılında Türkiye’nin birincil enerji tüketiminde yüzde 14 oranında azalma hedeflenmektedir. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından uygulamasına başlanan, bir tasarruf ve verimlilik projesi olan ‘Sıfır Atık Projesi’nin bir amacı da alternatif enerji kaynağı olan atıkların geri kazanılmasıyla hem çevreye hem ekonomiye katkı sağlayan bir modelin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır. Çok kısa sürede benimsenen Sıfır Atık Projesi ile ülkemiz genelinde on binlerce ağaç kurtarıldı, milyonlarca liralık tasarruf, binlerce ton su ve enerji tasarrufu sağlandı. Enerji tasarrufu; enerji arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması, çevrenin korunması ve iklim değişikliğiyle mücadele ve uyumda etkinliğin artırılması gibi hedeflerimizin en önemli unsurlarındandır. Çok yönlü faydaları göz önünde bulundurulduğunda konunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Enerji Tasarrufu Haftası’nın enerji kullanımı noktasında toplumumuzda farkındalığın artmasına, tasarruf ve verimli enerji kullanımının alışkanlık haline getirilmesine ve yeni atılımlara vesile olmasını diliyorum" dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum