Reklam

İLKADIM'DA ASANSÖR GÜVENLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

İlkadım Belediyesi “Güvensiz Asansör Gerçekleri” ile periyodik asansör muayenesinin önemine dikkati çekti.

İLKADIM'DA ASANSÖR GÜVENLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
05 Ocak 2020 - 12:57

İlkadım  Belediyesi ve Asansör Denetleme A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. ortak çalışması ile gerçekleştirilen “Güvensiz Asansör Gerçekleri” program Cumhuriyet Meydanı’nda  gerçekleşti. 3 Boyutlu VR Sanal Gerçeklik oyun gözlüğü ile oynanan oyunda periyodik asansör muayenesinin önemine dikkat çekildi. Sanal gerçeklik gözlüğü ile gerçekleştirilen simülasyonda vatandaşlar dev ekranda  kırmızı etiketli asansör kullanımında gerçekleşebilecek kötü senaryolarla yüzleşti. 3 farklı aşamadan oluşan simülayon uygulamasında ilk olarak kırmızı etiketli asansöre binme durumunda yaşanan kaza gösterildi. İkinci aşamada ise kabin gelmeden asansöre binmenin tehlikesine dikkat çekildi. Son aşamada kata gelmeyen ve yarıda kalan asansörden çıkmaya çalışmak durumunda yaşanacak kaza anı gözler önüne serildi.

“Hedefimiz halkımızı bilinçlendirmek”

Samsun’da  İlk defa İlkadım Belediyesi tarafından vatandaşlarımızın hizmetine A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. ortak çalışması ile gerçekleştirdiğimiz “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliğinde öncelikli hedefimizi vatandaşlarımızı bilinçlendirmek olduğunu söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; Günümüz insanları asansör kullanımına çok alıştığı, hatta bir kat dahi inerken veya çıkarken asansör kullandığı bir devirde yaşıyoruz. Bakım ve onarım çalışmalarının da zamanında yapılması çok büyük bir önem teşkil ediyor. Bunun için vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla belediyemiz bu konuda ilçemizde düzenli olarak yapılan kontroller ile asansörlerde bulunan etiketlerin ne anlama geldiğini ve bu etiketlere sahip asansörlerin kullanmaları durumda nelerle karşılaşabileceklerini “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliği ile sanal gerçeklikle adeta vatandaşlarımıza yaşatıyoruz. Bu simülasyonu izleyen vatandaşlarımız daha sonra alanda bulunan mühendislerimizden akıllarına takılan sorular hakkında bilgi alıyorlar. Daha iyi ve daha güvenli bir süreç için ilçe sınırları içerisinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile çok katlı binalarda asansör denetimi aralıksız olarak devam edeceğiz” diye konuştu.

“Kazaları farklı senaryolarla yaşattık”

Etkinlikle ilgili Royalcert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. Kurumsal İletişim Sorumlusu  Ceyda Şatırtav yaptığı açıklamada, “Türkiye’de ilk defa İzmit Belediyesi’nde uygulanan “Güvensiz Asansör Gerçekleri” adlı projemizde sanal gerçekçilik gözlükleriyle en fazla yaşanan 3 kazayı senaryolaştırdık. Burada vatandaşlarımızın bu deneyimi yaşamasını ve bu sayede asansör periyodik kontrol noktasında bilinçlenmesini sağlıyoruz. Bu noktada bizimle çalışan İlkadım  Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a  teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum