Reklam

HES KODU NASIL ALINIR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın güvenli seyahat olarak duyurduğu HES kodunu almak için telefona  'Hayat Eve Sığar' uygulamasını indirdikten sonra HES Kodu oluştur sekmesinden kodun kullanım süresini seçmek gerekiyor

HES KODU NASIL ALINIR?
21 Mayıs 2020 - 10:55

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası duyurulan  kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulama olan HES kodu, uçağa ve trene binerken serbest giriş kartı olacak. Seyahat kodu olan HES kodunu almak için öncelikle 'Hayat Eve Sığar' uygulamasını indirmek gerekiyor. Uygulama üzerinden "Hes Kodu işlemleri" bölümüne girilir. Bu bölümden Hes Kodu oluştur sekmesine tıklanır ve kodun kullanım süresi seçilir.

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmeden HES kodu almak için ise; HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılması gerekiyor.

HES KODU NEDİR?
HES Kodu ile seyahat firmaları yolculuk yapmak isteyen kişinin sağlık durumunu sorgulayacak. Kişide risk varsa seyahat isteği onaylanmayacak. Seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle ileşime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacak.
Kaynak: Türkiye Gazetesi
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum