Reklam

Hancıoğlu: Çiftçinin tüm zararı karşılansın

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Terme ve Salıpazarı’nda sel nedeniyle mağdur çiftlerin zararlarının Hazine tarafından karşılanmasını ve bu çiftçilerin banka ve kredi borçlarının faizsiz olarak bir yıl ertelenmesini istedi

Hancıoğlu: Çiftçinin tüm zararı karşılansın
27 Ağustos 2019 - 16:00

SAMSUN HABER - CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, geçtiğimiz günlerde Terme ve Salıpazarı’nda gerçekleşen sel felaketinin ardından, çiftçiler için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu. Hancıoğlu, bu iki ilçedeki çiftçilerin selden kaynaklı tüm zararının Hazine tarafından karşılanmasını ve bu çiftçilerin banka ve kredi borçlarının faizsiz olarak bir yıl ertelenmesini istedi.

FINDIKTA YÜZDE 70 ORANINDA KAYIP YAŞANDI

CHP'li Hancıoğlu, kanun teklifinin gerekçesinde 16 Ağustos günü yaşanan sel felaketinde Salıpazarı ve Terme İlçeleri’nin ağır kayıplar yaşadığının altını çizerek, ilk belirlemelere göre özellikle hasat dönemindeki fındıkta kayıp düzeyinin yüzde 70'lere ulaştığını vurguladı. Salıpazarı ve Terme'de, selin yarattığı fiziki hasarın giderilmesi çalışmaları yürütülse de söz konusu ilçedeki çiftçilerin yaşadıkları mağduriyetin tam anlamıyla giderilemeyeceğinin görüldüğünü kaydeden Hancıoğlu "Üreticilerimizin, kayıplarını telafi edebilmeleri, geçimlerini sağlayabilmeleri ve üretim faaliyetlerine devam edebilmelerinin tek yolu, oluşan zararın tamamının kamu erki tarafından nakdi olarak tazminidir" dedi. Hancıoğlu bu nedenlerden ötürü Salıpazarı ve Terme ilçelerinde yaşanan sel felaketinde, ürünü, arazisi ve tarım araç ve gereçleri zarar gören üreticilerin, tarım sigortası yaptırıp yaptırmadıklarına bakılmaksızın tüm kayıplarının karşılanması gerektiğini ifade etti.

HASAR HAZİNEDEN KARŞILANSIN

Hancıoğlu'nun teklifine göre, 20.06.1977 tarihli ve 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanuna bir geçici madde eklenecek. Bu geçici madde, söz konusu ilçelerdeki çiftçilerin selden zarar gören ürünü, arazisi ve tarım araç-gereçleri ve diğer kayıpların, il/ilçe hasar tespit komisyonlarınca veya Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce tespitini ve akabinde bu çiftçilere nakdi ödeme yapılmasını öngörüyor. Madde ayrıca, bu durumdaki çiftçilerin gerçek kişi ya da tüzel kişi olduklarına bakılmaksızın, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri ‘ne (TKK) olan borçlarının bir yıl faizsiz olarak ertelenmesi hükmünü içeriyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum