Reklam

ESM Samsun Başkanı Erdoğan'dan elektrik zammını eleştirdi

Elektriğe yapılan yüzde 14.9’luk zammı eleştiren ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, “Dar gelirli vatandaşın, çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değildir” dedi

 ESM Samsun Başkanı Erdoğan'dan elektrik zammını eleştirdi
01 Ekim 2019 - 16:09

SAMSUN HABER - ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, EPDK tarafından elektriğe yapılan yüzde 14.9’luk zam oranı eleştirdi. Erdoğan, dar gelirli vatandaşların yüklerinin ağırlaşacağını söyledi.

Vatandaşların kara kara düşündüklerini kaydeden Erdoğan, “Büyük bir bölümünün boğazına kadar borçlu olduğu dar gelirli vatandaşlarımızın, yaşanan ekonomik krizle yaşam şartları fazlasıyla ağırlaşmışken, bir de elektrik fiyatlarına peş peşe yapılan zamlar insanları kara kara düşündürmektedir. Ortalama 1 yıllık elektrik faturası, asgari ücretlilerin 1 aylık maaşını geçmiş durumdadır. Çiftçi sulamada kullandığı elektriğin bedelini artık ödeyemez hale gelmiş olup  , biriken elektrik  borçları nedeniyle  sulama yapamaz hale gelmiştir. Uluslararası rekabette zaten zorlanan ve ekonomik krizle birlikte ciddi bir sarsıntı geçiren sanayicilerin, yapılan bu zamlarla koşulları çok daha ağır hale gelmiştir. Dar gelirli vatandaşın, çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değildir” diye konuştu. 

SON 2 YILDA ELEKTRİĞE YAPILAN ZAM YÜZDE 71

Elektriğe son iki yılda yüzde 71 oranında zam yapıldığını belirten Erdoğan, “2018 yılı Ağustos ayında yüzde 9, 2018 Eylül ayında yüzde 9, 2018 Ekim ayında yüzde 9, 2019 yılı Temmuz ayında yüzde 15 ve son olarak 2019 Ekim ayında yüzde 14.9 olmak üzere konutlarda elektriğe sadece son bir yıl içerisinde yapılan zam yüzde 45, son iki yılda ise; yüzde 71 rakamına ulaşmıştır. Yapılan bu zamlar yetmezmiş gibi birde vatandaştan kayıp kaçak bedeli, okuma bedeli , dağıtım bedeli gibi kalemler üzerinden haksız yere yüklü miktarda tahsilat yapılmaktadır. Faturaların yüzde 60’ı enerji bedeli iken ; geri kalan yüzde 40 vergi ve diğer ödemelerdir” şeklinde konuştu. 

BAKAN ALBAYRAK’I ELEŞTİRDİ
Bakan Albayrak’ın açıklamasından sonra elektriğe zam yapıldığını kaydeden Erdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomik programı açıklarken, ekonomideki her iyileşmeyi vatandaşımıza yansıtacağız ifadelerini kullanmıştır. Bakan bu ifadeleri kullandıktan 1 saat sonra ise elektriğe yapılan yüzde 14.9’luk zam açıklanmıştır. Bu gerçek anlamda traji komik bir durumdur. Memura, işçiye, emekliye yıllık yüzde 4 zam reva görülürken, sadece elektriğe son bir yılda yüzde 45 zam yapılması nasıl bir iyileştirmedir anlamak mümkün değildir” ifadelerini kullandı. 

ZAM YOK DEMİŞLERDİ
Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Enerji bakanı Fatih Dönmez yerel seçimler öncesinde “Önümüzdeki dönem elektrikte tarife değişikliği olmayacak “ demişti. Ancak daha aradan 6 ay dahi geçmeden Sn. Bakan’a bağlı EPDK elektriğe yüzde 14.9 zam yapılacağı kararını açıkladı. Oysa , Sn Bakan istediği kadar elektriğe zam yapılamayacağını söylesin , AKP Hükümeti’nin dışa bağımlı enerji politikaları  ve artık hiçbir inandırıcılığı kalmamış bu ekonomik programları devam ettiği müddetçe bu zam furyası devam edecektir.”
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum