Reklam

Erdoğan Çakmak: Sağlık Bakanlığı bazı personeli yok saydı

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı ek ödemelerde bazı personeli yok saydığını kaydetti

Erdoğan Çakmak: Sağlık Bakanlığı bazı personeli yok saydı
26 Mart 2020 - 11:23

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Sağlık Bakanlığı'nın alacağı personel sayısı, ek ödeme ve koruyucu ekipmanlar hakkında açıklama yaptı. Çakmak, Sağlık Bakanlığı'nın alacağı 32 bin personellerden sadece 18 bininin sözleşmeli olacağını kaydederek, bu sayının yetersiz olduğunu söyledi.
50 BİN PERSONEL ALINMALI
Çakmak 50 bin sağlık personelini alınması gerektiğini belirterek, "Sağlık Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi konusunda 32 bin olarak açıklanan yeni istihdamın bugünkü ilanla birlikte sadece 18 bininin sözleşmeli sağlık çalışanı olacağını görülmüştür. 14 binde sürekli işçi alınacaktır. İş yükü ve personel eksikliği göz önünde bulundurulduğunda 18 bin rakamı çok yetersizdir. Acilen  en az 50 bin sağlık personeli alımı yapılması gereklidir.  Üniversite hastaneleri için de 3 bin alım yapılacağı Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde ifade edilmişti. Üniversite hastaneleri için bu alımla ilgili de ilana çıkılmalı, sayısının daha da arttırılması için çalışma yapılmalıdır."
BAZI PERSONELLER YOK SAYILDI
Çakmak açıklamalarını şöyle sürdürdü: Sağlık çalışanları mesleklerini icra ederken mesleklerinin kutsal bir meslek olduğunun bilinci ile tercihlerini yapmış ve bu bilinç ile vatandaşımıza hizmet etmektedirler. Para için mesleklerini icra etmemektedirler. Ayriyeten yapılan ödüllendirmede; Aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimleri, aile sağlığı çalışanları, genel idari, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar, sağlık evlerinde görev yapan vekil ebe, hemşire olarak görev yapanlar, hastanelere de görev yapan süresiz sözleşmeli 4-d li çalışan (temizlik personeli, veri giriş, güvenlik, klinik destek personeli yok sayılmıştır."
KORUYUCU EKİPMANLAR YETERSİZ
 Sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyacı olduğunu sözlerine ekleyen Çakmak, "Bir başka önemli husus koruyucu ekipman ve malzeme eksikliği ile ilgilidir. Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde kendileri bu konuda bir eksiklik olmadığını ifade etmişlerdir. Fakat sahadan (Hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde vs.) görev yapan sağlık çalışanlarından koruyucu ekipman eksiklikleri ile ilgili çokça şikayetler gelmektedir. Bakanlık gönderdik, çalışan gelmedi diyorsa arada ulaştırmakla yükümlülerin ihmali var demektir. Bu sorun araştırılmalı, mesele acilen çözülmelidir. Periferde görev yapan sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyaçları acil giderilmelidir. Bu eksikliklerin giderilmesinde Büyükşehir belediyesi ve ilçe Belediyeleri üstlerine düşeni yapmalı sınırları içerisinde faaliyet gösteren hastane ve Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 Acil Sağlı İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarının ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve koruyucu ekipmanların temininde  gerekli desteği vermelidirler. "


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum