Reklam

Diş bakımına bebeklikten başlamalı

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Doç. Dr. Hasan Kocaağaoğlu, sağlıklı dişler için bebeklik döneminden itibaren fırçalamak, diş arayüzlerini diş ipi gibi araçlarla temizlemek ve 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini aksatmamak gerektiğini söyledi

Diş bakımına bebeklikten başlamalı
25 Kasım 2021 - 11:11
DoktorTakvimi.com uzmanlarından Doç. Dr. Hasan Kocaağaoğlu, diş çürükleri ve diş eti sağlığı genel sağlığımızı da etkilediğini belirterek, diş problemlerinin şeker hastalığı, kalp hastalıkları, gebelik komplikasyonları ve romatoidartrit gibi hastalıklarla ilişkili olduğu kaydetti. Kocaağaoğlu, sağlıklı dişler için bebeklik döneminden itibaren fırçalamak, diş arayüzlerini diş ipi gibi araçlarla temizlemek ve 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini aksatmamak gerektiğini ifade etti. 

 AĞIZ VE DİZ BAKIMI YETERLİ YAPILMIYOR
Kocaağaoğlu açıklamasında, “Maalesef toplumda ağız ve diş bakımı yeterli ve etkili yapılmıyor. Bebeklikten itibaren ağız ve diş sağlığının aile tarafından önemsenmemesi, ‘zaten bu dişler süt dişi ve düşecek’ tarzındaki yaklaşımlar, halk arasında kulaktan dolma dediğimiz yanlış bilgiler, insanları diş bakımından ve diş hekimi kontrolüne gitmekten uzaklaştırıyor. Yapılan çalışmalara göre doğumdan itibaren ilk 5 yıllık sürede ağız florası (ağızda yer alan bakteriler) oluşuyor ve ömür boyu bu flora kalıcı oluyor. Bu süre zarfında tüketilen şekerli gıdalar zararlı bakterilerin ağız içerisinde çoğalmasına ve yerleşmesine neden oluyor” dedi. 

 
DİŞ SAĞLIĞI İLE BİRÇOK YANLIŞ İNANIŞ VAR
Diş sağlığı ile birçok yanlış inanış bulunduğuna dikkat çeken  Kocaağaçoğlu, bunlardan birinin diş taşı temizlemenin diş minesine zarar verdiği inancı olduğunu söyledi. Kocaağaçoğlu, mikrobiyaldental plak diye adlandırılan diş üzerindeki birikintilerin yeterli temizlenmeyen besin artıklarının mikroorganizmalar tarafından kullanılarak oluşturduğu bir tabaka olduğunu ve ne yaparsanız yapın kendiliğinden oluştuğunun altını çizdi. Bu nedenle bu tabakanın sürekli temizlenmesi gerektiğini anlatan Kocaağaçoğlu, bu tabakanın tükürükteki kalsiyum ile etkileştiğinde ise diş taşı oluşumuna ve diş eti hastalıklarına davetiye çıkarttığını belirtti. 

 DİŞETİ HASTALIKLARINA DİKKAT

Dişeti hastalıklarının dişeti çekilmelerine ve hatta diş kayıplarına neden olduğunu hatırlatan Kocaağaçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diş eti çekilmeleri belirli bir seviyeye gelene kadar ağrısız seyrettiği için hastalar tarafından önemsenmez. Diş eti hastalıklarının yanı sıra bu plak, mikroorganizma toksinlerini de barındırdığından ağız içerisinde asidik bir ortam oluşturur ve diş çürükleri meydana gelir.Bu problemlerden korunmanın tek yolu bebeklik döneminden itibaren etkin ve sürekli diş fırçalama yapmak, diş arayüzlerini diş ipi gibi araçlarla temizlemek ve 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini aksatmamaktır. Böylece olası diş problemlerinin daha başlangıçta iken önüne geçilebilir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum