Reklam

CHP Samsun kadınlarından İstanbul Sözleşmesi açıklaması

CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik  sistematik saldırıları başlatıldığını belirterek, "İstanbul Sözleşmesi, Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor" dedi. 

CHP Samsun kadınlarından İstanbul Sözleşmesi açıklaması
12 Ağustos 2020 - 14:03

SAMSUN HABER - CHP Samsun İl Kadın Kolları  Başkanı Nazan Güneysu İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güneysu, Sözleşmesi'nin, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belge olduğunu söyledi.

 İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik  sistematik saldırıları başlatıldığını kaydeden Güneysu, "Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor. Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün tam olarak uygulanıyor olsa idi birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti; psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti. İstanbul Sözleşmesi’nin neden biz kadınlar için çok önemli olduğunu kavrayabilmek için öncelikle bu sözleşmenin ne olup ne olmadığını bizi dinleyen tüm kadınların ve erkeklerin çok iyi anlaması ve çevresindekilere anlatması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gerekenleri içeren uluslar arası hukuki bir belgedir" diye konuştu. 
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum