Reklam

Bakan Koca'dan ikinci dalga açıklaması

SAMSUN HABER - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ikinci dalganın yaşanmadığını belirterek, “Şu an yaşadığımız birinci dalganın etkilerini görüyoruz. Ön göremediğimiz vaka sayılarındaki artış, daha çok tedbirlerin yeterince uygulanmadığı şeklinde yorumlanmalı” dedi

Bakan Koca'dan ikinci dalga açıklaması
24 Haziran 2020 - 20:18

SAMSUN HABER - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans olarak yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Türkiye'nin normalleşme süreci ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, Türkiye'de ikinci dalganın yaşanmadığını, birinci dalganın etkilerinin devam ettiğini kaydetti.  
BİRİNCİ DALGANIN ETKİLERİNİ YAŞIYORUZ
Birinci dalganın etkilerini yaşandığını ifade eden Bakan Koca, “İkinci dalgayı yaşamadığımızı rahat söyleyebiliriz. Şu an yaşadığımız birinci dalganın etkilerini görmüş oluyoruz. Dünyada halen birinci dalganın etkisi devam ediyor. Yer yer dalgalanmaların olduğunu görmüş oluyoruz. Bu dönemde bazı bölgelerimizde vaka sayılarının daha arttığını görüyoruz. Öncesine göre de 1 ay öncesine göre vaka sayılarımızın artışına rağmen yoğun bakıma giren hasta sayımız, entübe edilen ve vefat eden hasta sayımızın azaldığını görüyoruz. Eskiye göre virüsün etkisinin düştüğü anlamında değil, tedaviyle erken dönem yaklaşımla burada sonucu daha pozitif aldığımızı net söyleyebiliriz.” 

MASKE TAKMAMAK KİŞİLİK HUKUKUNUN İHLALİDİR
Ortak alanda maske takmamanın kişinin hukukunun ihlali olduğunu söyleyen Bakan Koca, “Antikor testlerinde bağışıklığı hızla gelişmediğini görüyoruz. Aşı bulunmadıkça, kontrollü sosyal hayata devam. Korona virüs maskesi virüsün yayılımını durdurmaktadır. Maske, kişisel bir tedbir değil ortak bir tedbirdir. Aynı ortamda bulunan herkes maske kullanmalıdır. Ortamda bir kişi bile maske takmıyorsa bu sıkıntılı bir durumdur, maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Ortak alanlarda bu kurala uymaya devam edelim. Maske tüm Türkiye'de ortak bir sorumluluğumuzdur. Geride bıraktığımız dönemde sokağa çıkma kısıtının önemi ne ise maske ve mesafe kısıtı da bu kadar önemlidir. Tedbirlere uyarsak kısa sürede normale dönebiliriz.”
SICAKLARA YENİLMEYELİM
Yazın virüs azalıp azalmadığı ile ilgili bilgi veren Bakan Koca, "Mevsim en rahat, en iç açıcı giysileri gerektirirken bu havada maske kullanmak kolay değil. Hepimiz bir zorluk yaşıyoruz, lütfen sıcaklara yenilmeyelim. Sıcaklara yenilirsek vaka sayılarının artışa geçeceğini unutmayalım. Yaz ayları konusunda ikinci uyarımız, yılın ilk aylarında kabul gören tahminler korona virüsün kış mevsiminde etkili olacağını, yaz aylarında virüsün etkisini kaybedeceğini öne sürüyordu. Virüsün yayılma hızında azalma olmadı. Hasta etme gücünde azalma olduğu yönünde bilimsel bir kanıt henüz yok. Bir süre daha önlemleri sıkı tutmaya mecburuz. Sıcaklara yenilip önlemlerden taviz verirsek vaka sayılarının yeniden artacağını unutmayalım


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum