Reklam

Atakum'da gündem Yalı Kafe 

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Yalı Kafe alanının satılmaması gerektiğini belirterek, "Eğer orası satılırsa, sahil de kaybedilir ve Atakum’un Kavak’tan bir farkı olmaz" dedi

Atakum'da gündem Yalı Kafe 
15 Haziran 2019 - 13:31

SAMSUN HABER - Atakum Belediye Meclisi 2019 yılı haziran ayı 11. birleşimi 1. oturumu Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Komisyondan havale edilen 16 maddenin 1'i oy çokluğuyla, 14'ü oy birliğiyle bir madde de komisyonda bekletilmek üzere karara bağlandı. Mecliste Atakum'un gündeminde olan önemli konular değerlendirilirken, Atakum sahilinde bulunan Yalı Kafe Restoran alanıyla da ilgili dayanışma örneği yaşandı. 

 DEMİR DE KONUYA DUYARLI

İller Bankası'nın alanı satışa çıkarmak istediğini daha önce kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan Başkan Deveci, "İller Bankası'na yazılı bir öneri götürdük. Talebimiz o alanı yukarıda bir arsayla takas etmekti ama kabul edilmedi. Ama burada bitmedi. Eğer orası satılırsa, sahil de kaybedilir ve Atakum’un Kavak’tan bir farkı olmaz. Atakum’un iç kasaba haline dönüşmesine katkınız olacaksa, onu da herkes aynaya bakıp düşünmeli. Buna izin vermemeliyiz. Bir belediyenin olduğu yerde bir idare gelip ‘Burayı satıp paraya çevireceğim’ diyorsa orada belediyecilik yoktur. Belediye başkanı da belediye meclis üyeleri de fazladan oturuyor demektir. Bu oturup üzerinde düşünmemiz gereken bir şey. Bu konudaki duyarlılığını biliyorum, sizlerden de yardım istiyorum. Özellikle iktidar partisi mensubu meclis üyelerimizden destek istiyorum. Gerekirse toplanıp birlikte Ankara’ya gidelim. Hassasiyeti anlatalım. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ile de görüştüm, o da konuya duyarlı. O alan Atakum’un denize açılan tek yeri. Bu konunun Atakum Belediyesi ile bir ilgisi yok. Örneğin Meteoroloji’nin olduğu alan da var oraya da sahip çıkalım. Buralar, bizi sahil kenti yapacak iki alan. Önceki dönem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. DSİ’nin alanını kültür merkezi ve park yaptı. Müthiş bir şey oldu. Keşke Emniyet Müdürlüğü de gelmemiş olsaydı, kente girerken deniz görerek girebilseydik. Bunlar bu kentin değerleri. Bu işte herkes birlikte durmalı. Çünkü Atakum’un yararınadır ve Atakum’un olmazsa olmazıdır. Sahile, yeşile, denize olan duyarlılıklarımızı koruyalım" ifadelerini kullandı.

 AK PARTİ'DEN DESTEK

Atakum Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Recep Kemal Certel ise Başkan Deveci’nin destek vererek, “Söylediğiniz konulara katılıyorum. Gerçekten sahilde bir tek Yalı Kafe’nin olduğu alan kaldı. Buna belediye olarak bakmıyoruz, halkın rahat ulaşabildiği bir yer. Dolayısıyla bizim üzerimize düşecek bir şey varsa biz de katkı verelim. Sizin eleştirilerinize katılıyorum. Kurumların kanundan kaynaklı imar düzenleme yetkileri var ama devlet bu kanunları düzenlerken istisna olarak yaptı aslında. Yani çabuk hareket edilmesi gereken, belediyelerin yapısından kaynaklı yanlış uygulamaların düzeltilmesi gereken yerler için yetki verildi ama kurumların bunu olumlu manada kullanması gerekiyor. Bu durumda belki Ankara’da yukarıdakiler konuya vakıf olmayabilir. Bir heyet oluşturup Ankara’ya beraber gidip anlatılabilir. İller Bankası buraya maddi kazanç gözüyle bakıyor olabilir. Onlara bu kazancın başka şekilde olabileceği de anlatılabilir. Konuyla ilgili iyi bir bilgilendirme yapılırsa ben kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Yeter ki iyi anlatalım” diye konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum