Reklam

AK Parti Bölge Toplantısı Samsun'da başladı

AK Parti Yerel Yönetimler Karadeniz Bölge Toplantısı Samsun’da başladı. Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, belediye başkanlarının sorumluluklarının çok büyük olduğunu belirterek, “Atacağınız her adım çok önemli” dedi

AK Parti Bölge Toplantısı Samsun'da başladı
12 Ekim 2019 - 16:19

SAMSUN HABER - Samsun’da AK Parti Yerel Yönetimler Karadeniz Bölge Toplantısı, Amasya, Bartın, Çankırı, Çorum, Giresun, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Ordu, Sinop, Sivas, Tokat illerinin de katılımıyla başladı. Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz ve Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, toplatıya ktılan tüm illerin belediye başkanları, ilçe belediye başkanları ve teşkilat mensupları katıldı. 
Programın açılış konuşmasını yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 6’ıncısı düzenlenen AK Parti Yerel Yönetimler Karadeniz Bölge Toplantısı’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, konuklara Samsun hakkında bilgi verdi. 


5 YIL İÇİNDE SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
Samsun’da önümüzdeki 4.5 yılda yapacakları hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Demir, “Samsun bir milyon 335 bin nüfusa sahip, 4 ulaşım ağının olduğu Türkiye’deki 3-4 noktadan bir tanesi. Özelikle bölgeden göç alan Samsun, Karadeniz nüfusu artan tek şehridir. Kuzeyin en büyük kenti olan Samsun’da ilk 6 ayda çok büyük mesafeler kat ettik. Kentsel dönüşüm alanında çalışmaları başlattık.  Canik ve merkezdeki çalışmalar hızlı bir şekilde ilerliyor. Samsun’daki otopark sorununu ise 5 yıl içinde çözeceğiz. Otoparkla ilgili yerleri de tespit ettik. 840 mahallemizde alt yapı sorunlarını da çözeceğiz. 17 ilçede muhtarlarla buluşup, taleplerini dinledik. Ve mahallelerimizde şimdiye kadar 350 kilometre yolu tamamladık. Yılsonuna kadar 60-70 kilometre daha yol ilave edeceğiz. 2020 yılında 750 ile bin kilometre yol yapma planımız var” diye konuştu.
AK PARTİ OLARAK GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYORUZ
AK Parti olarak tüm teşkilatlarla güç birliği yaptıklarını kaydeden Başkan Demir, “Kuzeyin en büyük şehri olan Samsun’da AK Parti olarak tüm teşkilatlarımızla güç birliği içinde çalışıyoruz. AK parti olarak Samsun’da önümüzdeki 4.5 yılı en verimli bir şekilde geçirmek, tatlı ir hizmet yarışında ön sıralarda tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.


CUMHURBAŞKANIMIZI TEKRAR SAMSUN’DA AĞIRLAMAK İSTİYORUZ
AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, AK Parti Yerel Yönetimler Karadeniz Bölge Toplantısı’nın Samsun’da yapılmasından şeref duyduklarını belirterek, “2 Ocak tarihinde il başkanlığı görevi aldıktan itibaren 3 kez Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımızı Samsun’da ağırlama şerefine nail olduk. İnşallah seneyi tamamlamadan bir kez daha Cumhurbaşkanımızı ağırlama beklentimizi ifade etmek istiyorum. Bunun yanında seçim sürecinde hem Bakanlarımız hem de Genel Başkan Yardımcılarımız Samsun’a teşrif ettiler. Bugün de Yerel Yönetimler Başkanızım Mehmet Özhaseki Beyefendiyi ağırlamaktan onur ve şerefe duyuyorum ve Samsun’u bu toplantı açsından tercih ettiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.
SAMSUN AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİNDE MARKADIR
Yerel yönetimlerdeki başarılar nedeniyle iktidarda olduklarını kaydeden Başkan Aksu, “Yerel yönetimlerdeki başarılarımızla iktidara gelmiş olan bir siyasi hareketiz. Bu başarıyı bundan sonra da Cumhurbaşkanımızın verdiği onurlu sorumluluğu ve emaneti en güzel şekilde taşıyarak devam ettireceğimize inancım yine tamdır. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır inancı ile diyoruz ki insanları ve memleketini en çok seven, işini görevini en iyi, en layık şekilde yapandır. Teşkilatlarda ve yerel yönetimlerde üzerimize çok önemli bir sorumluluk yüklenmiştir. Halkın takdiri ve desteği ile bu zorlukların üzerinden geleceğiz. Bu vesile ile sizleri Samsunumuzda ağırlamaktan AK Parti İl Başkanlığı ve teşkilatı olarak ağırlamaktan mutluluğumu ve memnuiyetimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Samsunumuz, AK Parti belediyeciliği açısından marka bir şehirdir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


ZORU BAŞARARAK BUGÜNLERE GELDİK
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan, büyük ve güçlü Türkiye için önemli mesuliyetler taşıdıklarını ifade ederek, “Değerli başkanlarım öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Bundan 6.5 ay kadar önce 31 Mart seçimleriyle hepiniz görevlerinizi başına geçtiniz. Çok önemli bir sorumluluk aldınız. Aslında sadece halkın oyuyla seçilip bir takım teknik işleri yapacak ekiplerin başına getirilmediniz. Çünkü bizde şehir yalnızca fiziksel birtakım başlıklar üzerinden anlatılmayacak kadar derin anlamlar içerir. Sizler, şehrin emanetini aldınız. AK Parti belediyeciliğin o şehirdeki en önemli ismi oldunuz. Sizleri yürekten destekliyoruz. Ama biliyoruz ki düne göre bugün işimiz daha zor. Çünkü beklentiler çok arttı. Çünkü artık yükselen yaşam kalitesiyle birlikte yaşanabilir şehir tanımı değişti. Artık yaptıklarımızın tanımlanması, alkışlanması, onaylanmasından ziyade daha fazlasını yapma konusunda göstereceğimiz irade önem kazandı. Dolayısıyla işimiz kolay değil. Ama biz başta liderimiz önderliğinde zoru başara başara bugünlere kadar geldik” diye konuştu.

SADECE KENDİ DÖNEMİNİZDEN SORUMLU DEĞİLSİNİZ
Belediye başkanlarının her durumda planlı olmaları gerektiğini kaydeden Karaaslan, “Günümüz dünyasında değişen beklentilerle ilgili belediye başkanlarımızın mutlaka bir planı olmalı. Şehirlerde sadece sizin yönetimde olduğu dönemden sorumlu değilsiniz. Atacağınız her adım ve vereceğiniz her kararın sizin dönemizde ve sizden sonraki dönemeler sirayet edeceği edebilir. Güzel işler yapılırsa hayırla anılmak ama basiretsiz kararlar verilirse hata ile anılmak mümkün. Dolaysıyla sorumluluğumuz bu anlamda çok büyük” dedi.


DEPREME HAZIRLIKLI DEĞİLİZ
Türkiye’deki şehirleşmenin Cumhuriyet döneminden 1994 yılına kadar düzensiz göçler ve bazı siyasal sebepler yüzünden tam gerçekleşmediğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Eskiden şehirlere doğru gelen gözlere hazırlıksız yakalandık. Şehirlerimizin etrafı çepeçevre gecekondularla doldu. 2000’li yıllara doğru geldiğimizde karşımızda tablo; sağlıksız şehirlere sahibiz. Deprem ülkesiyiz. Son 100 yılda 6 ve üzerinde tam 56 tane deprem oldu. Ölen insan sayımız da 81 bin 630. Topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde. Nüfuzumuzun yüzde 71’i deprem bölgelerinde yaşıyor. Böyle bir ülkeyiz ama şehirlerimiz depreme hazırlıklı değil. Kimliksiz şehirlere sahibiz” diye konuştu.
AK PARTİ İLE HİZMET BELEDİYECİLİĞİ BAŞLADI
Şehirlerin marka şehir anlayışıyla yeniden düzenlenmeye başladığını vurgulayan Mehmet Özhaseki açıklamalarına şöyle devam etti: “Tarihte dönüm noktaları var. 1994 yılı yerel yönetimler için bir dönüm noktasıdır. Öncesinde patırtılı, ideolojik, kafasındaki sapık dünya görüşüne insanları götürmeye çalışan, hizmeti dışlayan, hizmet etmeyi hiç düşünmeyen bir belediyecilik anlamı vardı. 1994’de bizim ve misyonumuza sahip arkadaşlarla birlikte ‘hizmet belediyeciliği’ başladı. Biz eski başkanların yaptığı gibi ‘sağ-sol, Alevi-Sünni ya da filan mahalle bana oy vermedi cezalandırın’ asla demeyeceğiz diyerek işe başladık. Cumhurbaşkanımız İstanbul’da olmak üzere, bizler de Anadolu’nun değişik kentlerinde hizmete başladık. Hizmet belediyeciliği kavramıyla Türkiye bizimle tanıştı. Bu hizmet oturunca sosyal belediyecilik anlayışına büründük. Fakire, fukarasına sahip çıkan, sosyal hadiseleri yakından takip eden, insanla iç içe, gönül gönüle bir belediyecilik anlayışı. Arkasından da ‘marka şehirler’ kavramı geldi. Üst üste koyduğumuz kavramlarla adeta kendimizle yarışıyoruz. Bizi kimse zorlamadı, karşımıza çıkıp da ‘Burada güzel bir belediyecilik anlayışı var. Siz de buna geçin’ demedi. Önce hizmet, sonra sosyal belediyecilik sonra da şehirlerimizin değerlerini öne çıkardığımız marka şehirler oluşturmaya başladığımız bir dönem başladı. 21 yıl belediye başkanlığı yaptım. Eğer siz turizm şehriyseniz planlamayı hayvancılık şehri gibi yapamazsınız. Siz sanayi şehriyseniz, oradaki planlama bile ayrıdır” şeklinde konuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum