Reklam

2 gencin öldüğü göçük olayına soruşturma izni

Vezirköprü ilçesinde 2 gencin öldüğü göçük olayına geç gidildiği gerekçesiyle Samsun Valiliği tarafından AFAD ekibine soruşturma başlatıldı

2 gencin öldüğü göçük olayına soruşturma izni
28 Şubat 2021 - 16:05
NAMAZ MOLASI VERMİŞLER!

Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde 23 Ağustos 2020 günü akşamı meydana gelen olayda, bir eve içme suyu bağlantılarını yapan Kenan Ak ve Hayati Ak göçük altında kaldı. 6 kişiden oluşan AFAD ekibi de Samsun’dan yola çıktı. Kurtarma çalışması devam ederken AFAD ekibi olay yerine 3-5 kilometre kala namaz ve ihtiyaç molası verdi. Bu sırada 2 kardeşin de cansız bedenlerini çıkarıldı.

PERSONEL DAĞITILDI

AFAD ekibinin olay yerine geç gitmesi ve ailenin şikayeti üzerine savunması alınan görevliler ihbarı aldıktan 14 dakika sonra hareket ettiklerini ve yaklaşık 1.5 saatlik yolda 5-7 dakika zorunlu ihtiyaç (tuvalet, akşam namazı, su) molası verdiklerini kabul etti. Raporda, 6 personel hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan soruşturma izni verilmesi için valilikten izin istendi. Valilik ise göreve giden 6 personel ve olay akşamı nöbetçi olan amir hakkında soruşturma izni verirken, AFAD Müdür Vekili Tuğral Bayar için izinli olduğunu gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Soruşturma izni verilen 5 personel Artvin, Rize, Van ve Gümüşhane illerine geçici olarak görevlendirildi.

VALİLİK: SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

Konuyla ilgili Samsun Valiliği’nde yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi,

“Bugün bazı basın yayın organlarında çıkan “Göçük altında 2 kişi varken mola veren AFAD ekibi dağıtıldı” başlıklı haber üzerine açıklama yapılma ihtiyacı duyulmuştur.

Vezirköprü ilçemizde 23 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen göçük kazasının ardından, görevli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personelleriyle ilgili Valiliğimizce 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca ön inceleme yapılmış olup, kaza haberi alınır alınmaz harekete geçilmediğinden ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden geç çıkış yapıldığından dolayı soruşturma izni verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayhan Gökçe
    6 ay önce
    Namazın kazası var ama hayat kurtarmanın saniyesi önemli bunlar nasıl AFAD personeli olmuş