google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
Vali Kaymak: 137 bin tonluk bir rekolte bekliyoruz
Reklam

Vali Kaymak: 137 bin tonluk bir rekolte bekliyoruz

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bu sene verim çok yüksek ve rekolte de çok iyi. Bu sene için Samsun genelinde 137 bin tonluk bir rekolte bekliyoruz" dedi

28 Ağustos 2019 - 16:41 - Güncelleme: 28 Ağustos 2019 - 16:58

SAMSUN HABER - Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba İlçesi'ne bağlı Epçeli Mahallesi’nde bulunan bahçeye girerek fındık topladı ve sonrasında TMO’nun fındık deposunda alım işlemlerini yerinde inceledi. 

BOL KAZANÇ DİLEDİ
Epçeli Mahallesi’nde ilk olarak Ahmet Doğan isimli çiftçimizin bahçesinde fındık toplayarak, tüm üreticilerimiz için bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi geçirilmesi dileklerinde bulunan Vali Kaymak, daha sonra TMO’nun -Samsun'daki  en büyük fındık alım deposunda incelemelerde bulunarak, Sebahattin Aybaş isimli üreticinin fındığının teslim alım aşamalarına şahitlik etti.

YÜZE 10'LUK BİR KAYIP VAR
İncelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, devletin açıklamış olduğu fındık fiyatının çiftçiler arasında büyük bir memnuniyet uyandırdığını dile getiren Vali Kaymak, “Bu sene verim çok yüksek ve rekolte de çok iyi. Bu sene için Samsun genelinde 137 bin tonluk bir rekolte bekliyoruz. Son yaşanan afet nedeniyle yüzde 10’luk bir kayıp olabilir ancak gelen fındıklarda verim çok yüksek, çiftçilerimiz bundan çok memnun. 50 randıman levant kalite fındığa 16.5 TL veriyoruz ve randıman arttıkça fiyat artıyor, azaldıkça da fiyat düşüyor. Ancak arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre randıman yüksek olduğu için çiftçilerimiz de bundan çok memnun, biz de memnunuz. Fındık üreticimizin yüzü gülecek diye bekliyoruz. Şimdiden bereketli olsun, Allah başka bir afet vermesin” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
Fındık alımına şahit olduğu ürünün randımanın çok yüksek çıktığını ve çok kaliteli olduğunu dile getiren Kaymak, “TMO, ilimizde Terme’de, Bafra’da ve Çarşamba’da iki depo olmak üzere dört ayrı noktada fındık alımı yapıyor. Çarşamba Epçeli'deki fındık alım deposu ilk alımını bugün yaptı. Buranın kapasitesi 15 bin ton. Önceki senelerde TMO’nun fındık alım depolarında uzun kuyruklar oluşuyordu. Belki eylül ayından itibaren yoğunluk artabilir ama şu an burada bir kuyruk yok. Bu da verilen fiyatın piyasada oturduğunu gösteriyor. Bizim için önemli olan vatandaşımızın emeğinin karşılığını almasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyat fındık üreticisini çok memnun etti. Buradan tekrar Sayın Cumhurbaşkanımıza ve devletimize çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ÇARŞAMBA LİDER KONUMDA
Samsun'da 1.16 milyon dekar fındık dikim alanı olduğunu ve yüzde 38’ine tekabül eden 455 bin dekar fındık dikim alanının Çarşamba'da olduğunu kaydeden Kaymak, “2018 yılında ilimiz genelinde 29 bin çiftçiye 76 milyon TL, Çarşamba ilçemizde ise 3 bin 922 çiftçiye 11 milyon TL alan bazlı fındık destekleme ödemesi yapıldı. Bu yıl 64 bin ton fındık üretimi olacağını tahmin ettiğimiz Çarşamba ilçemiz fındık dikili alan bakımından ülkemizde lider konumundadır. İkinci sırada Ünye, üçüncü sırada ise yine bizim ilçemiz Terme gelmektedir” şeklinde konuştu.
TMO 20 GÜN İÇİNDE ÜCRETLERİ ÖDÜYOR
Fındığını TMO’ya teslim etmek isteyen üreticilerin randevularını www.tmo.gov.tr veya http://randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alabileceğini ifade eden Kaymak, çiftçilerimizin ürün tesliminden en geç 20 gün içinde ücretlerini alabileceğini belirtti. 

Vali Kaymak'a incelemelerinde Terme Kaymakamı ve Çarşamba Kaymakam Vekili Mehmet Parlak, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bayram Ay, TMO Samsun Şube Müdürü Derya Şahinler ve Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Yılmaz eşlik etti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber -  Bakan Koca vakaların en çok görüldüğü illeri açıkladı
Samsun Haber - Bakan Koca vakaların en çok görüldüğü illeri...
Samsun Haber - 8 Temmuz güncel altın fiyatları
Samsun Haber - 8 Temmuz güncel altın fiyatları