Samsun’da yasaklara uymayanlara 194.490 TL idari para cezası...
Reklam

Samsun'da yasaklara uymayanlara 194.490 TL idari para cezası kesildi

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Korona virüsle mücadele denetimleri  kapsamında  194.490 TL idari para cezası uygulandı

10 Nisan 2020 - 17:18

Samsun Valiliği, İl Hıfzıssıhha, İl Pandemi ve İl İdare Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda  İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler hakkında bilgi verdi. Samsun İl Eminyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Korona virüsle mücadele denetimleri  kapsamında  194.490 TL idari para cezası uygulandı.

Samsun Valiliği alınan kararların uygulamasının takibi amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan denetimleri şöyle sıraladı: 65 yaş ve üstü, 20 yaş ve altı vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklanmış, bu kapsamda, yasağa uymayan 4.454 vatandaşımız uyarılarak ikametlerine gönderilmiş, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 66 kişiye toplamda 29.840 TL, 20 yaş ve altı vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 97 kişiye toplamda 58.092 TL idari para cezası uygulanmıştır.
Vatandaşlarımızın meydanlarda, sokak ve caddelerde sosyal mesafe kuralına uymadan toplu olarak yürümemeleri veya bulunmamalarını sağlamak için ekiplerimizce yapılan kontrollerde toplam 93 şahsa sosyal mesafe kuralına uymadıkları için 106.558 TL idari yaptırım cezası uygulanmıştır.
  İlimiz girişlerinde bulunan uygulama noktalarında izinsiz seyahatin önlenmesi ve gelen vatandaşlarımızın kontrol edilmesi için personel takviyesi yapılmış, Covid-19 tedbirleri kapsamında toplam 34.826 araç ve 76.505 şahıs kontrol edilmiş, vatandaşlarımıza yasaklara uymaları ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda telkinlerde bulunulmuştur.
Covid-19 salgını sebebiyle yasadışı olarak üretilen ve piyasaya sürülmek istenen temizlik malzemelerine yönelik yapılan çalışmalarda 975 litre alkol bazlı hijyen ürünü (El Dezenfektanı) ve 4740 paket markasız ıslak mendil ele geçirilmiş olup konu ile ilgili olarak adli işlem başlatılmıştır.
 Covid-19 salgını sebebiyle ihtiyaç duyulan Cerrahi maske, N95 koruyucu maske, koruyucu tulum ve koruyucu gözlük malzemeleri üreten ve satımını yapan işyerlerine yönelik yapılan çalışmalarda 105.176 adet maske ele geçirilmiş, gerekli adli/idari işlem başlatılmıştır.

Covid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan toplamda 3.728 işyeri ile ilgili olarak yapılan denetimlerde, 33 işyerinin yasağa uymadığı tespit edilmiş ve gerekli işlemler başlatılmıştır.

Covid-19 salgını ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden provakatif paylaşımlarda bulunan 13 şahıs tespit edilmiş, bu şahıslardan 5 tanesi ifade işlemleri sonrası serbest bırakılmış, diğer şahıslarla ilgili olarak adli tahkikat devam etmektedir.

Ekiplerimiz tarafından vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları ve evde kalmaları konusunda anons edilerek uyarılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da Korona virüsten ölenlerin sayısı açıklandı
Samsun'da Korona virüsten ölenlerin sayısı açıklandı
Samsun'da 3 Haziran'dan sonra seyahat yasağı bitiyor
Samsun'da 3 Haziran'dan sonra seyahat yasağı bitiyor