Reklam
Çarşamba Şeker Fabrikası ekmek kapısı olacak
Reklam

Çarşamba Şeker Fabrikası ekmek kapısı olacak

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, şeker pancarı üretimi için teşvik çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “İlçemizin ekonomisine her alanda büyük katkı sağlayacak fabrika, çiftçisinden, işçisine herkes için ekmek kapısı olacak” dedi

04 Şubat 2020 - 17:21

SAMSUN HABER - Çarşamba İlçe Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden ve Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Çarşamba şeker fabrikasını ziyaret ederek fabrika müdürü Akif Ulukaya ve yetkililerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Çarşamba Şeker Fabrikası’nın mevcut durumu ile çalışmaya hazır hale gelmesi için yapılan çalışmaların kısa süre içerisinde biteceği açıklandı.

BÖLGE TOPLANTILARI DÜZENLİYORUZ

Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılması için Samsun Valisi Osman Kaymak ve AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın başkanlıklarında yapılan ilk toplantıyla başlayan çalışmalarının devam ettiklerini belirten Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan “İlçemizde düzenli olarak bölge toplantıları düzenliyoruz. Mahalle mahalle gezip Şeker Fabrikasının ilçemiz için önemini, şeker pancarı üretmelerinin kendilerine ve ilçemize neler kazandıracağını anlatıyoruz. Sadece Çarşamba’da değil çevre ilçelerde de şeker pancarı üretimi için teşvik çalışmalarımız sürüyor. 2020 yılında yeniden üretime başlaması için üreticiden en az 150 bin ton şeker pancarı istiyoruz, inşallah bu rakamın çok daha üzerinde üretim yaparak Şeker Fabrikamızı yeniden hayata geçireceğiz.”

ŞEKER PANCARININ TON FİYATINDA REKOR ARTIŞ

Başkan Doğan “Çiftçimiz için şeker pancarı yeninden en önemli gelir kaynaklarından biri olacak. Şeker pancarı ton fiyatı rekor bir artışla, 2019 yılında 235 liradan 300 liraya yükseldi. 2020 yılında inşallah daha da artacak. Türk-Şeker Genel Müdürü 12 poların altına inilmeyeceğini yani 12 poları baz alarak uygulama yapılacağını duyurdu, bu durum çiftçimiz için de büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

BÖLGEYE CİDDİ EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK

Çarşamba şeker fabrikası herkes için ekmek kapısı olacak diyen Başkan Halit Doğan “İlçemize istihdam açısından da büyük değer katacak fabrikamız da ortalama 700-800 kişinin çalışması planlanıyor. İlçemizin ekonomisine her alanda büyük katkı sağlayacak fabrika, çiftçisinden, işçisine, esnafına herkes için ayrı bir ekmek kapısı olacak. Çarşamba şeker fabrikası çalışmaya başlaması halinde sadece Çarşamba’ya değil bölgeye ciddi bir ekonomik katkı sağlayacaktır. Teslim edilecek pancarın yüzde 17’si kadarı ücretsiz küspe olarak çiftçimize destek olarak verilecektir ve bu sayede hayvancılık konusunda da üretici için büyük kazanım olacaktır” şeklinde konuştu.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİN ARKASINDAYIZ

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Fabrikanın mevcut durumu ile çalışmaya hazır hale gelmesi için yapılan çalışmaların kısa süre içerisinde biteceği bilgisini aldık. Şeker fabrikasının çalışması en büyük arzumuz. Çarşamba Belediyesi olarak bununla alakalı hem burada hem de daha önceki toplantılarda verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Bu konuyla alakalı yapılacak tüm çalışmalarda üreticilerimize destek vermeye hazırız” ifadelerini kullandı

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN AKSU'DAN ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ AÇIKLAMASI 
BAŞKAN AKSU'DAN ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ AÇIKLAMASI 
Karaaslan uzaktan hasret giderdi
Karaaslan uzaktan hasret giderdi