Reklam

Üstün Bilgisayar'dan e-defter eğitimi

Üstün Bilgisayar ve Yazılım Hizmetleri'nin Karadeniz Bölge bayiliğini yapmış olduğu Mikrokom Yazılım A.Ş. tarafından geliştirilen E- Defter programı olan Mikrokom Gms.Net ile ilgili Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Muhasebeci ve Mali Müşavirlere seminer verildi.

Üstün Bilgisayar'dan e-defter eğitimi
06 Aralık 2014 - 23:43

Üstün Bilgisayar ve Yazılım Hizmetleri firma sahibi Muhammet Üstün, 1.1.2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan E - Defter uygulaması ile alakalı detaylar hakkında muhasebeci ve mali müşavirleri bilgilendirdi. Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere eğitimen olarak Mikrokom Yazılım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıza İren, Mikrokom Yazılım A.Ş. Bordro yazılımcısı Orhan Candan ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Gürel Çalışır katıldı.

E - Defter uygulaması ve Mikrokom Yazılım A.Ş. tarafından geliştirilen E- Defter programı olan Mikrokom Gms.Net ile ilgili katılımcıları bilgilendiren Üstün Bilgisayar ve Yazılım Hizmetleri firma sahibi Muhammet Üstün, "Yeni gelen uygulama ile beraber tüm Türkiye'de yevmiye ve kebir defterleri basılı kağıt olarak değil elektronik olarak Maliye Bakanlığı sistemine gönderilecek. Firma olarak geliştirdiğimiz Mikrokom Gms.Net programı ile bu işlemleri otomatik olarak bakanlık sistemine gönderebilecekler. Sistem hakkında tüm Karadeniz Bölgesi'nde ciddi anlamda bir çalışma yapıyoruz. Samsun ve diğer bölge illerinde başta Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları ve birebir eğitim seminerlerimiz ile programın kullanımı hakkında meslek mensuplarına eğitimler veriyoruz" dedi.

Elektronik defter uygulamasının ticari hayatın işleyişinde önemli rol oynayan tacirler ve mükelleflere büyük kolaylıklar getireceğini ve ticari hayatın daha hızlı ve az maliyet ile yürütülmesini sağlayacağını söyleyen Üstün, "Bu uygulama ile işletmelerin defter onaylatma ve saklama çilesi bitecek, büyük işletmelerin defterlerini saklamak için arşiv kiralamasına gerek kalmayacak. İşletmelerce tutulması zorunlu olan defterlerin ve kayıtların 10 yıl süreyle saklanması gerekiyor. e-defter uygulamasıyla defterler bir CD’nin içerisinde saklanabilecek. Denetime yetkili kişiler de, defter kayıtlarına üreticiden tedarikçiye ve satıcıya kadar elektronik ortamda ulaşabilecek" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum