Reklam

Samsun Valiliği uyuşturucuya savaş açtı

Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada ‘Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’ ile uyuşturucuyla mücadele verdiklerini belirtildi

 Samsun Valiliği uyuşturucuya savaş açtı
25 Haziran 2019 - 15:59

SAMSUN HABER -Samsun Valiliği,  26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü kapsamında bir mesaj yayımladı. Samsun'da Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu ile uyuşturucuyla mücadele verdiklerini belirten Valilik yetkileri, konu ile ilgili bir çok proje hazırladıkların kaydetti.
Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı, ortaya çıkardığı sonuçlar sebebiyle sadece kullanan kişiyi etkilemekle kalmayıp, başta yakın çevresi olmak üzere toplumun bütün kesimlerine yansıyarak önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir.Uyuşturucu kullanımı, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sosyal problemler listemizin en üst sırasında yer alacaktır. Bu durum toplumsal düzeni bozmakta, özellikle de toplumun en önemli yapı taşı olan gençlere zarar vermek suretiyle gelecek nesillerimizi tehlikeye atmaktadır. Ayrıca toplumun birçok kesimini etkileyebilecek böyle bir sorun için gerekli tedbirler alınmadığında, topluma yönelik zararları daha da büyük olabilecektir. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle uyuşturucu kullanımına karşı mücadeleyi hem bireysel hem de kurumsal olarak destekleyebilecek projelerin hazırlanması ve uygulanması gerekmektedir."

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK
Dünya Sağlık Örgütü'nün uyuşturucuyla ilgili birçok çalışma yaptığını belirten yetkililer, "Dünya Sağlık Örgütü, uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığının dünya çapında bir tehlike olduğunu vurgulamak için birçok çalışma yapmaktadır. Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir. Bu amaçla ülkelerde 26 Haziran tarihinde çeşitli etkinlikler yapılmakta ve uyuşturucunun zararları üzerinde durulmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, en üst düzeyde kararlılıkla ve multidisipliner bir yaklaşımla sürdürülmektedir. Bu amaca yönelik farkındalık oluşturmak ve toplum bilincini artırmak amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Yapılan etkinliklerde, sağlıklı yaşam davranışlarının önemi vurgulanmakta ve uyuşturucu kullanımının zararlarına dikkat çekilmektedir."

BİRÇOK PROJE HAYATA GEÇECEK
Valilikten yapılan açıklama şöyle devam etti: "Samsun Valiliği olarak uyuşturucu ile mücadelede temel amacımız, uyuşturucu maddeyle hiç tanışmamış kişilerin korunması, tanışanları tedavi ettirmektir. Gençlerin korunması için madde kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili ailelerin ve gençlerin konuyla ilgili eğitim almalarının ve bilinçlenmelerinin sağlanması gerekmektedir. Uyuşturucu madde kullanan kişilerin danışmanlık, arınma, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, tedavilerinin sağlanması ve bireylerin sosyal hayata yeniden kazandırılması mücadelenin vazgeçilmez unsurlarıdır. Önemi her geçen gün artan bu soruna karşı, toplumun tüm kesimlerini içine alan bir mücadele gerekmekte olup başta Samsun Valiliğimiz olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarına çok önemli görevler düşmektedir. İlimizde de bağımlılık ile mücadelede kurumlararası iş birliğini ve koordinasyonu sağlamak, temel stratejileri belirlemek ve eylem planlarını hazırlamak, onaylamak, gerektiğinde değiştirmek güncelleme ve uygulamasını takip edip değerlendirmek üzere Bağımlılık ile Mücadele Yüksek Kurulu tarafından hazırlanarak yürürlüğe giren 2017/23 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile oluşturulan ‘Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’ çalışmalarına devam etmektedir. Dünya Uyuşturucu İle Mücadele Günü kapsamında iletişim ve farkındalık çalışmaları kapsamında açılacak stantlarda vatandaşlara ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu kullanımının zararları konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır. Hutbelerde konuyla ilgili bilgilendirme faaliyetlerine yoğunluk verilecektir. Gençlerin katılacağı spor müsabakalarında 'Uyuşturucuya Hayır' pankartı kullanılarak farkındalık arttırıcı faaliyetler gerçekleştirilecektir. ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı’nın bilinilirliğini arttırmak amacıyla tanıtım videoları ilimiz Hastane ve Aile Sağlığı Merkezlerinde yayınlanacaktır."
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum