Reklam
Reklam
Reklam

Samsun Haber - Yaşam kaynağı ormanları insanlar yakıyor

SAMSUN HABER - TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, yanan orman alanlarının yüzde 98'inin insan kaynaklı olduğunu açıkladı. Ataç, "İnsan ihmali ve kusurlarından kaynaklanan yangınlar için herkesi daha sorumlu davranmaya çağırıyoruz" dedi

 Samsun Haber - Yaşam kaynağı ormanları insanlar yakıyor
21 Temmuz 2020 - 11:05
Reklam
Reklam

SAMSUN HABER - TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç,  yaptığı açıklamada  yanan orman alanlarının yüzde 98’inin insan kaynaklı olduğunu belirterek, insanları duyarlı olmaya çağırdı.
YÜZDE 98 İNSAN KAYNAKLI
Ataç yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  "Ülkemizde orman yangınlarının en büyük sebebi ise insan. Türkiye’de, resmi istatistiklere göre son 5 yılda yaşanan orman yangınlarının yüzde 87’si (adet olarak) insan kaynaklı sebeplerle gerçekleşti. Yine resmi verilere göre insan kaynaklı yangınlar sebebiyle tahrip olan orman alanlarının oranı yüzde 98. Orman yangınları ile yanan sadece ağaçlar değil, ormanda yaşayan binlerce canlı da hayatını kaybediyor. Yaşam döngüsünde görülen kırılma nedeniyle yanan orman alanlarında ormanların sunduğu toprak koruma, karbon depolama, oksijen üretme, su üretimi, iklim düzenleme gibi ekosistem hizmetlerinde de kesintiler oluyor. Pandemi sürecinde doğayı ve ormanları çok özledik ancak ormanlık alanlarda çok dikkatli davranmamız gerekiyor” diye konuştu.
YANAN ORMAN ALANI 2 KAT ARTTI
Türkiye’de yanan orman alanı büyüklüğü 2019 yılında bir önceki yıla oranla 2 kat arttığını kaydeden Ataç; “Herkesi orman yangınlarına karşı çok daha dikkatli olmaya, ormanda ve yakınlarında ateş yakmamaya davet ediyoruz. Orman yangınları ile mücadelede büyük emek harcayan başta ormancılık teşkilatı olmak üzere, tüm duyarlı vatandaşlarımıza ise ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum