Reklam

Samsun Haber - 2016 seçimlerinde 1'inci olan Şaban Sarıkaya, yeniden aday

SAMSUN HABER - Samsun'da, Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, temmuz ayında gerçekleştirilecek 'Rektörlük' ataması için YÖK'e resmi başvurusunu yaptı

Samsun Haber - 2016 seçimlerinde 1'inci olan Şaban Sarıkaya, yeniden aday
07 Temmuz 2020 - 13:04

SAMSUN HABER - Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin(OMÜ) yeni rektörü temmuz ayı içerisinde belli olacak. Adaylık başvuruları 23 Haziran itibariyle başlarken 2016 yılında gerçekleştirilen son seçimlerin galibi Prof. Dr. Şaban Sarıkaya da, Yükseköğretim Kurulu'na(YÖK) 'Rektör Adaylığı' başvurusunda bulundu.

'AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN...'
OMÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenecek olan OMÜ Rektörlüğü için aday olduğunu açıkladı. YÖK'e resmi başvurusunu  gerçekleştiren Sarıkaya, "OMÜ, sadece Samsun'un değil tüm Karadeniz Bölgesi'nin en önemli tıp ve bilim merkezidir. Başta Tıp Fakültesi olmak üzere tüm bölümleriyle OMÜ'nün ülkemizdeki saygınlığını çok daha fazla artırmak zorundayız. Bu nedenle yeni dönemde üniversitemizin en üst makamında görev almaya hazır olduğumuzu başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm kamuoyunun bilgisine sunuyorum. Her zaman ilke edindiğim üzere, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Yeni dönem şimdiden üniversitemiz için hayırlı olsun" dedi.

Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, 12 Temmuz 2016 yılında yapılan OMÜ Rektörlük Seçimleri'nde 163 oyla 1'inci seçilmiş, YÖK, 161 oy alan Prof. Sait Bilgiç'i 1'inci sıraya yerleştirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunmuştu. Rektör Sait Bilgiç, 4 yıllık görev süresinin ardından bu göreve yeniden talip olduğunu duyurdu.

 • Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Metehan Alptuğ
  10 ay önce
  Akademik başarının göstergelerinin simgesi olan endekslere bakılacak olursa Prof. Dr. Şaban Sarıkaya'nın mevcut rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'ten açık ara ileride olduğu görülmektedir. Yani iş ehline teslim edilecekse bu kişi Sarıkaya olmalıdır. Sarıkaya'nın Samsunlu ve halk tarafından tanınan ve sevilen bir hekim olması ayrıca kendi için artı bir puandır. Sarıkaya'nın uluslararası tanınırlığının yaratacağı etki OMÜ için eşsiz bir fırsattır. Her ne kadar takdir yetkisi Sayın Cumhurbaşkanında olsa da hakkaniyet ibresi Sarıkaya'dan yanadır. Ben şahsen Sayın Erdoğan'ın eğer Yök tarafından Şaban Sarıkaya için bir engelleme kampanyası yapılmaması durumunda tercihinin Sarıkaya'dan yana olacağını düşünüyor ve temenni ediyorum.
 • Metehan Alptuğ
  10 ay önce
  Akademik başarının göstergelerinin simgesi olan endekslere bakılacak olursa Prof. Dr. Şaban Sarıkaya'nın mevcut rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'ten açık ara ileride olduğu görülmektedir. Yani iş ehline teslim edilecekse bu kişi Sarıkaya olmalıdır. Sarıkaya'nın Samsunlu ve halk tarafından tanınan ve sevilen bir hekim olması ayrıca kendi için artı bir puandır. Sarıkaya'nın uluslararası tanınırlığının yaratacağı etki OMÜ için eşsiz bir fırsattır. Her ne kadar takdir yetkisi Sayın Cumhurbaşkanında olsada hakkaniyet ibresi Sarıkaya'dan yanadır. Ben şahsen Sayın Erdoğan'ın eğer Yök tarafından Şaban Sarıkaya için bir engelleme kampanyası yapılmaması durumunda tercihinin Sarıkaya'dan yana olacağını düşünüyor ve temenni ediyorum.