Cumhurbaşkanı Erdoğan YKS öncesi gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan YKS’ye girecek gençlerle buluştu. Erdoğan, her genci kendi evladı gibi gördüğünü belirterek, sınavdan sorumlu olunacak konuların azaltılması, sınav süresinin uzatılması gibi gençlere pek çok avantaj sağladıklarını kaydetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan YKS öncesi gençlerle buluştu
26 Haziran 2020 - 18:30

SAMSUN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle yarın ve pazar günü YKS’ye girecek gençlerle bir araya geldi. Gençlerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS’ye girecek öğrencilere başarılar dilerken, her genci kendi evladı gibi gördüğünü söyledi. 
ÖSYM TEDBİR AMAÇLI BİR TARİH BELİRLEDİ
YKS tarihinin neden öne çekildiğini soran öğrenciye cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevgili öğrenciler, sevgili gençler bu tür sınavların tarihi aylar öncesinden ilan edilir. YKS'nin tarihi de aynı şekilde çok önceden kamuoyuna açıklanmıştır. Korona virüs salgını ülkemizdeki her şey gibi sınav takvimlerini maalesef etkiledi. ÖSYM tedbir amacıyla yeni bir sınav tarihi belirledi. Dünyanın ve ülkemizin önündeki belirsizlikler sebebiyle her alanda olduğu gibi sınav tarihlerinde de bu tarz tedbirli davranışlar kaçınılmazdır. Yeni tarih belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir” dedi
GEREKSİZ STRES YAŞATMAK İSTEMEDİK
Öğrencilerin gereksiz yere 1 ay daha stres yaşamasının önüne geçtiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye salgınla mücadelede en başarılı ülkeler arasında yer aldı. 11 Mayıs tarihinden itibaren normalleşme takvimini açıklamaya başladık. Bu çerçevede sınav tarihleri konusunda hassas bir çalışma yürüttük. Milli Eğitim Bakanlığımız ve YÖK'te yapılan hazırlıklarda pedagoglar, öğrenciler, velilerle yoğun istişareler gerçekleştirildi. Bunun üzerine sınav tarihi ilk açıklanan tarihe en yakın zaman olan 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece yıllardır zaten ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerimizin gereksiz yere yaklaşık 1 ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi."
GENÇLERİMİZİ BASİT TERCİHLERE KURBAN ETMEYİZ
Turizm geliri açısından sınavın tekrar erkene alınması eleştirilerini değerlendiren Erdoğan, "Sınavdan sorumlu olunacak konuların azaltılması, sınav süresinin uzatılması gibi gençlerimize pek çok avantaj sağladık. Baraj puanlarını düşürerek daha çok gencimizin girebilmesini temin ettik. Gençlerimizin geleceğinin böylesine turizm gibi basit tercihlere kurban edilmesinin düşünülmesi sağlıksız düşüncedir. Gençlerimize sınavda başarılar diliyor, her birinin gözlerinden öpüyorum. Sınavın sağlıklı ve huzurlu şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Gençlerimizden önündeki sorulara ve hedeflerine odaklanmalarını istiyorum" diye konuştu.

KREDİ VE BURSLARI ARTTIRDIK
Kredi ve burslar ile alakalı soruya yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve geldiğimizde Türkiye'de verilen burs sadece 45 liraydı. Şimdi ise geldiğimiz nokta çok daha farklı bir konumda. Bizler bursları ciddi manada yükselttik. Ve şu an itibariyle burslar lisans öğrencileri için 550 lira, lisansüstü öğrencileri için bin 100 lira daha ileri giderek doktora öğrencileri için bin 650 lira kredi ve burs imkanı tanıyoruz. Kredi veya burs alan öğrencilerimiz bu yıl bir milyon 600 bini buldu. Yıl sonuna kadar 17 bin 450 yeni yurt yatağını daha hizmete alacağız” şeklinde konuştu.

YIL SONUNA KADAR 17 BİN 450 YENİ YURT YATAĞI HİZMETE AÇACAĞIZ
Öğrenci harçları kaldırdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve geldiğimizde bir de öğrenci harçları vardı. Öğrenci harçlarından dolayı da ciddi manada sıkıntılar yaşıyorduk. Ve biz öğrenci harçlarında kaldırdık. Artık harç diye bir durum söz konusu değil. Barınma konusunda da çok önemli projeler hayata geçirdik yıl sonuna kadar Yıl sonuna kadar 17 bin 450 yeni yurt yatağını daha hizmete alacağız. 2021 yılı sonuna kadar 72 bin yeni yurt yatağını daha hizmete sunmayı planlıyoruz. Bu yurtların bir kısmı yatırım olarak inşa edilecek. Bir kısmı da kiralama yoluyla hizmete açılacak. Amacımız her gencimizi, eğitim öğretimini rahatça sürdürebilmesi sağlayacak barınma, beslenme ve gelir imkanlarına kavuşturmak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum