google-site-verification=eTNygqBc0kuX2_1yy_-lo1FpO5xX3zlDFu5mzFoPlr0
YKS’ye girecek öğrenciler dikkat
Reklam

YKS'ye girecek öğrenciler dikkat

Samsun’daki tüm nüfus müdürlükleri YKS dolayısıyla 15 Haziran Cumartesi günü 07.00-17.00, 16 Haziran Pazar günü ise 07.00-15.30 saatleri arasında açık olacak.

12 Haziran 2019 - 16:54

SAMSUN HABER - Milyonlarca öğrenci hafta 15-16 Haziran tarihlerinde üniversiteli olabilmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ter dökecek. Samsun ÖSYM Sınav Koordinasyon Kurulu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç başkanlığında toplanarak sınavlarla ilgili alınması gereken tedbirler görüşüldü. Buna göre; ÖSYM sınav kuralı gereği geçerli kimlik ve sınav giriş belgesi bulunmayan adaylar kesinlikle binalara alınmayacak. Adayların sınav günü mutlaka geçerli kimlik kartı ve sınava giriş belgesini yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak. Adaylar, fotoğraflarının bulunması gereken sınava giriş belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmeleri gerekmekte. Ayrıca ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler haricinde belgenin ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vesaire bulundurulmaması gerekmekte. 

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ NÖBETTE
Samsun’daki tüm nüfus müdürlükleri sınav tarihlerinde, 15 Haziran Cumartesi günü 07.00-17.00, 16 Haziran Pazar günü ise 07.00-15.30 saatleri arasında açık olacak. Herhangi bir nedenle TC kimlik kartı bulunmayan veya kaybeden adaylar nüfus müdürlüklerinden fotoğraflı, imzalı ve mühürlü ‘geçici kimlik belgesi’ni alabilecek. Bu geçici kimlik belgesi sınav için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecek. Ancak sürücü belgesi, öğrenci kimlik kartları, basın kartı, avukat kimliği, kurum kimlikleri, ikamet izni vb. belgeler sınav giriş belgesi olarak kabul edilmeyecek. 

SINAVA GEÇ KALANLAR ALINMAYACAK
Sınavda adaylar ve görevliler, şeffaf pet şişe içerisinde su haricinde ÖSYM'den resmi izin alınmamış ilaç, gıda ve her türlü cihazla sınava girişin yasak olacak. Sınava girecek öğrencilerin sınav günü sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra, pazar günü öğleden sonraki oturumda ise 15.30’dan sonra binalara kesinlikle alınmayacak. 

YANLIŞ OKULDA SINAVA GİRMEYİN
Adayların sınava girecekleri binaları en az iki gün önceden görmeleri, sınav günü stres ve karmaşa yaşamamak için önem arz etmekte. Farklı ilçelerde benzer isimlerde lise (örneğin Samsun İlkadım ilçesinde ve 19 Mayıs ilçesinde 19 Mayıs Anadolu Lisesi gibi) ya da ortaokullar (Atatürk Ortaokulu) olabilmektedir. Bu nedenle, adaylar hangi ilçedeki okulda sınava gireceğini sınava giriş belgesindeki yazılı olan adres bilgilerini kontrol ederek kesinleştirmeli ve buna göre tedbirini almalı. 

TRAFŞK YOĞUNLUĞUNA DİKKAT
OMÜ Kurupelit Kampüsü’nde sınava girecek adayların muhtemel trafik yoğunluğunu hesaba katmalarını, sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri binada olacak şekilde yola çıkmaları tavsiye edildi. Samsun ÖSYM Sınav Koordinasyon Kurulu'nun aldığı karar gereği Samsun Büyükşehir Belediyesince sıklaştırılmış tramvay ve otobüs seferleri sabah saat 05.30’dan itibaren başlayacak. Sınav günleri sınav giriş belgesini gösteren adaylar için Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ve tramvay ücretsiz olacak. Sınava girecek adaylar ve velilerin mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih etmeleri sınav günü oluşabilecek trafik kargaşasının önüne geçilmesi açısından son derece önemli. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun Haber -  Bakan Koca vakaların en çok görüldüğü illeri açıkladı
Samsun Haber - Bakan Koca vakaların en çok görüldüğü illeri...
Samsun Haber - 8 Temmuz güncel altın fiyatları
Samsun Haber - 8 Temmuz güncel altın fiyatları